• 17.07.24, 06:33

Tüvirakud päästavad hulgiskleroosist

Süsti oma rakke veresoontesse ja kaitse aju rünnaku eest. Uued tüvirakkudel põhinevad ravimeetodid on andnud agressiivse haiguse hulgiskleroosi ehk Sclerosis multiplex’i puhul üllatavalt häid tulemusi. Teadlased on lõpuks ometi jõudmas lähedale ravile, mis selle invaliidistava haiguse lõplikult välja juurib.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Vaenlane on tunginud üle su piiride ilma, et sa oleksid midagi aimanud. Seisad silmit­si treenitud mõrtsukaga, kes juba õõnestab su kaitsemehhanisme. Õnneks aga on tapja strateegia ja nõksud sulle tuttavad – sa oled vastast varem kohanud ning tead täpselt, kuidas teda rünnata ja ta oma organismist välja kihutada.

Seotud lood

Lood
  • 01.08.19, 16:15
Treenitud rakud leiavad ajuvähi
Aju sisaldab miljardeid tugirakke, mis tagavad närvirakkude funktsioneerimise. Needsamad abirakud võivad areneda vähkkoeks. Nüüd on teadlastel valmis saanud võimas relv haigete rakkude vastu.
Lood
  • 28.11.23, 16:51
Eksperimentaalne tüvirakuravi näitas sandistava haiguse vastu häid tulemusi
Polüskleroos ehk hulgiskleroos ehk Sclerosis multiplex on närvisüsteemi haigus, millele praegu täielikult terveks tegevat ravi ei ole. Tüvirakkudest on selle vastu juba kaua päästjat otsitud, ja uus inimeste peal läbi viidud katse annab lootust, et teadlased on õigel teel. 
Lood
  • 01.06.18, 12:29
Rasvkoe tüvirakud lõpetavad artroosi
Põlv paistetab üles ja sõrmed muutuvad kangeteks. Maailma mastaabis tabab artroos ehk liigesekulumus iga teist inimest. Nüüd on teadlastel õnnestunud tüvirakkude abiga taastada nii lagunev kõhr kui ka kulunud luuotsad.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele