• 12.02.24, 17:54

Vanas Roomas ja Kreekas dementsust praktiliselt polnud

Uue teadusuuringu käigus analüüsisid teadlased 2000-2500 aasta vanuseid kirjutisi Aristotelese päevilt. Neist nähtub, et tollal ei olnud vanusega seotud tõsised mälu-, kõne-, ning argumenteerimisprobleemid üldse levinud; vastupidi, need praktiliselt puudusid. Kas dementsus on seega moodsa aja haigus?
© Meditsiini isa Hippokratese kirjutisis pole viiteid patsientidele, keda vaevanuks dementsus.
  • © Meditsiini isa Hippokratese kirjutisis pole viiteid patsientidele, keda vaevanuks dementsus.
Antiikaegsetest meditsiinialastest tekstidest võib märgata, et vanadusega seotud mäluprobleeme eksisteeris, aga need olid pigem kerget laadi. Ent ei ole üles tähendatud peaaegu midagi sellist, millega on kimpus tänapäeval miljonid dementsed eakad inimesed üle maailma, kes on kaotanud suure osa võimest mäletada, kõnevõime ja muudki, mida põhjustab näiteks Alzheimeri tõbi, mis on dementsuse üks tüüpe.

Seotud lood

Lood
  • 01.07.22, 14:12
Ninna pihustatav vaktsiin ennetab Alzheimeri tõbe
Alzheimeri tõve vastu puudub ravi, aga pärast kakskümmend aastat kestnud uurimistöid võib lõpuks sellest haigusest ohustatud inimesed päästa vaktsiin.
Lood
  • 25.02.25, 05:14
Kas igavene elu on võimalik?
Vananemine on haigus, mida saab ravida. Nii väidavad vananemist uurivad teadlased, kelle arvates võib nooruse allikas peituda teatud tüüpi rakkudes, mida tavaliselt leidub üksnes imikutel.
Lood
  • 27.07.23, 07:26
Pettus ajas Alzheimeri tõve uurijad ummikusse
Mõjutatud ja eksitavad uurimistulemused on visanud Alzheimeri tõve uurijatele kaika kodarasse. Võltsitud tõendid nimetasid haiguse tekitajaks ühe valgu, nüüd aga tuleb välja, et seda pole põhjust süüdistada.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele