Kas on tõesti tõsi, et astronautide veri läheb Marsil keema?
Ilma skafandrita on inimene Marsil kaitsetu – teda ohustavad Antarktika temperatuuriga võrreldav pakane, kosmiline kiirgus ja hapnikuvaene atmosfäär. Kas on tõsi, et kosmoseülikonnata inimese veri läheb punasel planeedil keema?
Marsil on külm nagu hundilaudas ja selle pinnale jõuab ohtrasti tervisele kahjulikku ioniseerivat kiirgust. Kas astronaudid jääksid sellistes tingimustes üldse ellu?
Viis meetrit – nii sügavale punasesse tolmu süüvib NASA maandur InSight, kui selle kuu lõpus planeedil maandub. InSight pole aga kaugeltki ainus. Järgmiste aastate jooksul jõuab Marsile täiesti uus põlvkond roboteid, mis tipptasemel puuride ja mobiilsete laboritega vallutavad planeedi viimased bastionid ning leiavad võib-olla lõpuks ka elu.
2023. aastal jõuavad esimesed inimesed Marsile ja kogu maailm saab nende elu tõsielusarjana televiisorist vaadata. Niisuguse erakordse ja üsna kõmulise lubaduse käis 2012. aastal välja projekti Mars One algataja Bas Lansdorp. 2023. aasta on teadagi ammu käes, kuid Marsil veerevad ikka ainult kulgurid. Mis on ettevõtmisest praeguseks saanud?