• 02.12.23, 06:59

Kuidas tekivad mõistatuslikud rabalaibad ja miks need säilivad?

Teadlased on saanud rabalaipu uurides Põhja-Euroopa muistsete elanike toidu, kommete ja rituaalide kohta palju teada. Kuidas on võimalik, et need on pärast aastasadu pinnases vedelemist nii hästi säilinud?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Rabalaibad tekivad loodusliku mumifitseerumisprotsessi käigus. Surnu teatud kehaosad säilivad, mitte ei mädane ega saa mikro­organismide roaks, nagu juhtub tavalisse mulda maetud laibaga. Kõige paremini säilinud rabalaibad on leitud kõrgsoodest ehk – nagu nimetuski ütleb –rabadest, mis saavad oma vee ainult sademetest, mitte põhjaveest. Raba on ülimalt toitainevaene keskkond, nii et seal saavad hakkama ainult vähesed taimeliigid, näiteks turbasammal, kanarbik ja villpea. Surnud taimed moodustavad veest küllastunud materjali turvast, mis võib kasvada mitme meetri paksuseks. Just turba seest rabalaipu leitud ongi, kõige enam Skandinaaviast, Põhja-Saksamaalt ja Briti saartelt.

Seotud lood

Lood
  • 14.02.24, 06:18
Igikeltsas seiskub aeg: uurime sellest leitud loomi
Siberi igikelts on justkui külmkamber. Jääaja loomade surnukehad on säilinud selles aastatuhandeid väga heas seisukorras. Kliima soojenemise tõttu on jää nüüd sulamas ning nii tulevad päevavalgele loomad liikidest, mis on kauges minevikus välja surnud.
Lood
  • 01.06.22, 13:41
Mis juhtub surnukehaga pärast matmist?
Kui kiiresti pärast surma algab keha lagunemine? Millised laiba osad muutuvad esimesena ja kui pika aja pärast pole alles enam midagi peale luude?
Lood
  • 01.02.20, 14:50
Moodne Noa laev on sügavkülmuti
Väljasurnud loomaliigid taastatakse DNA abil, mida hoitakse zooloogilistes sügavkülmutites. Teadlased mõjutavad rakke ning loovad laborite katseklaasides uusi täie tervise juures olevaid loomi.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele