• 08.03.24, 14:59

USA kõrbelinnad sattusid veerpallide suurrünnaku alla

USA lääne- ja edelaosas asuvates Utah ja Nevada osariikides on lõppeval nädalal puhunud erakordselt valjud tuuled, mis on tasandikelt asulatesse kandnud erakordselt suure hulga veerpõõsaid ehk veerpalle (ingl k tumbleweed). Need ümbritsesid ja kohati katasid autosid, maju ja tänavaid. Kohalikud on sündmusele nimeks andnud tumblemageddon.
© AP. Veerpallid Utah osariigis Salt Lake City eeslinnas South Jordanis.
  • © AP. Veerpallid Utah osariigis Salt Lake City eeslinnas South Jordanis.
Tuuled, mis puhuvad kohati kiirusega 31 m/s (Beauforti tuuleskaalal on see 11 palli ehk tähistab maru), ongi veerpallide rünnaku taga. Veerpall ei ole üks konkreetne taimeliik, vaid niiviisi "käituvad" mitmetest eri liikidest taimed, mis tasandikel kasvavad. Kui seemned on valmis, siis laseb seda tüüpi taim juurest lahti ning kasutab kaugemale liikumiseks ja levimiseks tuule jõudu. See veeretab taime kaharat maapealset osa edasi, ja veeredes ja põrgates poetavad taimed maha oma seemneid. Mõnikord võib veerpall liikuda tuule jõul mitmeid kilomeetreid.

Seotud lood

Lood
  • 01.08.23, 07:21
Kas tornaadod võivad tabada ka Põhja-Euroopat?
Miks on USAs tornaadod nii sagedased? Kas me võime ka Põhja-Euroopas kogeda midagi samalaadset?
Lood
  • 01.04.22, 23:47
Tuul tõukab kallakulume rulluma
Kui me olime eelmisel talvel USAs, nägime kummalisi suuri lumekeerde. Saime teda, et inglise keeles nimetatakse neid snow roller’iteks. Kuidas need tekivad?
Lood
  • 21.10.23, 06:41
Pikselöögid on otsekui maakera elektriline pulss
Aastas tabab maad 1,4 miljardit pikselööki. Peale pilvedest maa­pinnale jõudva välgu leidub sama palju aktiivsust ka pealpool pilvi. Seal seovad müstilised ülimalt energia­­rikkad välgud planeedi atmosfääri justkui ühtseks üle­maailmseks voolu­ringiks.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele