• 13.11.23, 09:21

Kas peagi saame lugeda oma lemmiklooma mõtteid?

Teadus on aastasadu väitnud, et me ei saa kunagi teada, mida loomad mõtlevad. Nüüd üritavad neuroteadlased loomade vaimu­ilma koodi lahti muukida ning värsked avastused aitavad meil arvatavasti rohkem teada saada ka meie endi kohta.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Ümaruss Caenorhabditis elegans on kaugel sellest, et teda võiks vägevaks mõttehiiglaseks nimetada. Selleks on vähe mänguruumi – ussikese aju koosneb kõigest 302 rakust. Sellest hoolimata meenutab kõigest millimeetri­pikkuse olevuse ajutegevus mitmes mõttes meie oma. Selle on teadlased kindlaks teinud uue meetodiga, mis võimaldab näha iga närvisignaali ussi tibatillukeses ajus väikese valgus­sähvatusena.

Seotud lood

Lood
  • 02.03.23, 14:32
Arukuse eri vormid sätitakse tabelisse
Kas su koer on intelligentne? Sellele ei oska teadlased vastata. Nimelt ei teata täpselt, kuidas intelligentsust defineerida, ja see muudab loomade arukuse mõõtmise keeruliseks. Nüüd on teadlased leidnud selle töö lihtsustamiseks üllatava eeskuju – keemiliste elementide perioodilisustabeli.
Lood
  • 01.04.21, 17:54
Marutaud toob kõhutunde saladused päevavalgele
Rottide makku süstitud surmav viirus andis teadlastele palju uut infot aju ja mao suhete kohta. Uute teadmiste valguses võib loota, et on leitud otsetee näiteks maohaavandite ravimiseks hoopis aju kaudu.
Lood
  • 09.11.23, 05:30
Surres sarnaneb su aju sinu lapsepõlve ajuga
Aju on imeliselt paindlik organ, mis erineb inimeseti väga palju. Selle närvirakkude võrgustik on igal inimesel ainulaadne, ent sellegipoolest järgib aju areng kindlat seaduspära. Teadusuuring näitab, kuidas aju ühendused elu jooksul arenevad. Inimelu lõpus sarnaneb aju elu alguses olevaga.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele