Päikesesüsteemi äärealadel võib tiirelda umbes Maa-suurune avastamata planeet. Seda planeeti proovitakse nüüd leida uute ja võimsate kosmoseteleskoopidega. Mine tea, ehk elab seal keegi?
Esiti õppisime, et Päikesesüsteemis on üheksa planeeti, siis leiti, et pisike Pluuto ikkagi ei vääri planeedi staatust, ning neid jäi järele kaheksa. Peagi võib see arv taas muutuda ühe võrra suuremaks, tagasi üheksaks. Vähemasti arvavad seda kaks Jaapani astronoomiaobservatooriumi teadlast. Üheksandal planeedil on täpselt nagu Maal kõrged mäed, sügavad orud ja avarad tasandikud. Sellega sarnasus siiski ka piirdub, sest sealsed vulkaanid purskavad mitte laavat, vaid jääd, vett ja mürgiseid aure. Päike on sel planeedil pisike täpike horisondil – selle valgus on lausa 40 000 korda nõrgem kui Maal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kaua on kahtlustatud, et Päikesesüsteemis on tundmatu üheksas planeet. Osa astronoome arvab, et tegu ei ole planeedi, vaid musta auguga. See paikneb meile nii lähedal, et ühel päeval saame võib-olla selle juurdegi minna.
Planeedi kui taevakeha praegu kehtiv definitsioon on lohakalt ja vastuoluliselt koostatud ning seda on mõjutanud ebausk. Nii arvavad astronoomid, kes tahaksid lisada Pluuto ja paljud teised pisikesed taevakehad planeetide nimekirja.
Pime, poolusest pooluseni läbi jäätunud ja elutu – astronoomidel ei olnud Pluuto suhtes ülemäära suurt lootust. Sondi New Horizons saadetud uued fotod aga pööravad need seisukohad siiski pea peale. Orgaanilise materjali ladestused ning praod jääs viitavad, et Pluuto koore all on ookean. Mine tea, ehk leidub Päikesesüsteemi jääkülmal äärealal isegi elu.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.