Veenust võib armastusjumalanna nimest hoolimata nimetada meie Maa põrgulikuks kaksikuks. Planeedid sarnanevad nii suuruse kui ka massi poolest, kuid tingimused meie sõsarplaneedi pinnal erinevad siinsetest nagu öö päevast. Veenusel valitseb 464kraadine kuumus, millest piisab plii sulatamiseks, ent taevas planeedi kohal on kaetud väävelhappepilvedega. Väga tiheda, 95 protsenti süsihappegaasist koosneva atmosfääri tõttu on rõhk planeedi pinnal üle 90 korra kõrgem kui Maal.
NASA teadlaste arvates olid kunagi asjad sootuks teisiti. Nad koostasid arvutimudelid, mis kirjeldavad planeedi ajalugu eri stsenaariumite alusel. Mudelid võtavad aluseks planeedil valitsenud tingimused kolmel ajal: 4,2 miljardit aastat tagasi, mil planeet tekkis; 715 miljonit aastat tagasi, mil Veenuse kasvuhooneefekt hakkas kontrolli alt väljuma; ja lõpuks tänapäeval. Simulatsioonid näitavad, et uus planeet jahtus kiiresti maha ja sel tekkis peamiselt CO2st koosnev atmosfäär, mis sarnanes Maa omaga samal ajal. Sellistel tingimustel võis Veenusel olla stabiilne kliima keskmise temperatuuriga ligikaudu 50 kraadi. See tähendab, et planeedil võis olla suur hulk vedelas olekus vett ja seega head tingimused elu tekkeks. Mudelite järgi kestsid soodsad olud kolm miljardit aastat, siis aga väljus kasvuhooneefekt vulkaanipursete tõttu kontrolli alt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Temperatuur on seal nii kõrge, et plii hakkab sulama. Rõhk planeedi pinnal on võrreldav rõhuga kilomeetri sügavusel ookeani põhjas. Veenus on Päikesesüsteemis üks ebasõbralikumaid kohti, aga teadlased arvavad, et ses põrgus võib siiski eksisteerida erakordselt visa elu. Selle välja selgitamiseks saadetakse teele kosmosesond.
Teadlaste meeskond korraldas põhjaliku simulatsiooni, milles aimati järele seda, kuidas kontrollimatu kasvuhooneefekt mõjutaks eri planeete, sealhulgas Maad.
Gaas fosfaan on tavaliselt kindel märk elu kohta, nii et kui teadlased seda Veenuse atmosfäärist leidsid, äratas see tähelepanu. Nad oletasid, et ehk otsisid mikroobid planeedi pilvkatte kõrgemast kihist endile pelgupaika, kui olud Veenuse pinnal põrgulikult kuumaks muutusid.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.