• 18.01.24, 06:32

Robotlaeva juhib tehisaruga kapten

Eesti esimene autonoomne robotlaev kannab nime Heli. See lasti esimest korda vette mullu sügisel. Niisuguste laevade järele on kogu merendusvaldkonnas suur nõudlus, nagu ütles TalTechi teadusuudises ülikooli teadur ja hargettevõtte MindChip tegevjuht Heigo Mõlder.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Heli lasti vette 29. septembril 2023 Tartu ülikooli eestvedamisel ning koostöös ettevõtetega MEC Inseneri­lahendused OÜ ja MindChip. MindChipi osa projektis oli elektrivarustuse, elektroonika ja juht­süsteemi arendus, samuti tarkvara, millega merel sõita nii, et meeskonda pole tarvis.

Seotud lood

Lood
  • 01.03.22, 14:38
NASA ideevabrik kujundab kosmoselendude tulevikku
Magnetraudtee Kuul ja viljakateks põldudeks muudetud asteroidid – miks ei võiks see tõeks saada? NASA allüksus NIAC valib igal aastal konkursi korras välja visioone, mis nihutavad võimalikkuse piire. Parimad neist võivad kosmoses tegelikkuseks saada.
Lood
  • 26.08.23, 07:29
Tehisintellekti ohud: kas me peaksime mõistusega roboteid kartma?
Vanasti võis enese olemasolust teadlikke, mõtlemisvõimelisi roboteid kohata üksnes ulmejuttudes, ent seoses tehistaibu jõudsa arenguga viimasel ajal hakkavad mõistusega robotid jõudma reaalsusesse, olevikku. Kuus juhtivat robootikaettevõtet on pidanud vajalikuks inimesi hoiatada, et nende roboteid ei tohiks kasutada teistele kahju tekitamiseks. Miks on see hoiatus üldse tarvilik? Kas me peaksime roboteid kartma?
Lood
  • 07.10.24, 06:49
TalTechi teadlased saadavad robotid kanalisatsiooni müttama
Tallinna tehnikaülikool asub arendama roboteid ja andurite võrgustikke, et kaardistada, parandada ja seirata kanalisatsioonivõrgustikku. Selleks töötatakse välja tarvilikud robootika- ja tehisintellektilahendused.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele