• 25.02.25, 05:14

Kas igavene elu on võimalik?

Vananemine on haigus, mida saab ravida. Nii väidavad vananemist uurivad teadlased, kelle arvates võib nooruse allikas peituda teatud tüüpi rakkudes, mida tavaliselt leidub üksnes imikutel.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Igal aastal surevad miljonid inimesed kogu maailmas haigustesse – vähki, südame-veresoonkonnahaigustesse, dementsusse –, millel on sageli sama algpõhjus. Põhjus pole aga ei suitsetamine, ebatervislik toitumine ega vähene liikumine. Tõeline surmapõhjus on keha vananemine. Kahekümneaastastel esineb harva vähki ja peaaegu kunagi ei esine neil dementsust ega trombe, kuid aja jooksul kahaneb keha võime enda eest hoolt kanda ja haigus­tega võidelda ning lõpuks saabub surm.

Seotud lood

Lood
  • 01.12.18, 14:21
Igavest elu otsimas: iidne unistus surematusest elab edasi
Ettekujutus igavesest elust on sama vana kui inimkond. Siiski on teadus alles viimase poolesaja aasta jooksul jälile jõudnud meie vananemise põhjustele ja sellele, mida me selle vastu ette võtta saame. Tulevikus ei ole vananemine paratamatus, millega me leppima peame, vaid ravitav haigus. Imeravimit pole küll veel leitud, kuid teadlased on järk-järgult aina kindlamad selles, kust seda otsida.
Lood
  • 12.01.24, 06:22
Kas lapsevanemad jäävad kiiremini vanaks?
Sain kaks aastat tagasi lapse, aga praegu tunnen end kümme aastat vanemana kui siis. Kas ma kujutan seda lihtsalt ette või vananeb lapsevanema keha kiiremini?
Lood
  • 10.10.24, 14:52
Meie eluiga võib olla saavutanud oma tipu
Inimese eluiga võib olla saavutanud oma lae. Vaid mõned meist elavad rohkem kui saja-aastaseks. Loe siit, kui vanaks me võime teadlaste hinnangul saada.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele