Ava silmad ja vaata ringi. Võid ju arvata, et sa näed tegelikkust, aga uus uurimus näitab, et see, mida me näeme, on tegelikult hallutsinatsioon – s.o alternatiivne tegelikkus, mille on su aju ise loonud, et igapäevaste katsumustega hakkama saada.
Vaata korraks allpool olevat kleidipilti. Mis värvi see kleit sinu meelest on? Võib-olla tuleb pilt sulle tuttav ette, sest 2015. aastal vaatasid seda internetis miljonid inimesed ning pilt jagas vaatajad kahte (kohati väga ägedas vastasseisus olnud) leeri. Ligi kaks kolmandikku olid veendunud, et kleit oli kuldne valgete triipudega, ühe kolmandiku arvates oli see sinine mustade triipudega. Kleidi omanik teatas hiljem, et suurem osa eksis. Kuidas võivad nii paljud inimesed sellised värvid segamini ajada? Need ei sarnane üksteisega ju üldse.
Sa suudad seda teksti lugeda ainult tänu sellele, et sul on kaks kõrgelt arenenud ülikeerukat nägemiselundit. Heidame pilgu silma sisse ning uurime, kuidas kestad, kepikesed ja närvid aitavad silma langeva valguse muundada ajus teravaks pildiks.
Öeldakse, et inimese tõeline ilu on tema sisemine ilu. Sinu aju see aga ei huvita. Teadustööd näitavad, et et evolutsiooni käigus on meis välja kujunenud hirm teatud tüüpi nägude suhtes. Ja sel on hea põhjus.