• 15.01.24, 06:33

7 asja, mida pead teadma CRISPRi kohta: võluvõimega geenikäärid

CRISPR-Cas9-meetodil ehk lühidalt CRISPR-meetodil saab muuta taimede, loomade ja ka inimeste geene. Nii võib välja juurida haigusi ning päästa maailma näljahädast. Meetodil on ka vastuoluline külg.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
CRISPR-meetod ehk geeni­käärid on viimaseil aastail jõudnud korduvalt üle uudiskünnise. Küll positiivse poole pealt, näiteks siis, kui seda meetodit kasutati ühe 13aastase tüdruku leukeemiast terveks ravimisel, küll negatiivse või vastu­olulise poole pealt, näiteks siis, kui üks Hiina arst geenmuundas kaksikute looteid CRISPR-meetodil.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.21, 11:50
Geenide redigeerimise uus ajastu: lõpp lohakusvigadele sinu kehas
2018. aastast alates on kaks Hiina tüdrukut elanud mitme DNA-veaga. Need tekkisid geenitehnoloogia CRISPR katsetes. Nüüd kavatsevad teadlased kolme uue tööriistaga ära hoida edasised õnnetused ning juhatada geenide redigeerimise uue ajastu lävele.
Lood
  • 11.09.23, 06:56
5 minuti tutvustus: geenikäärid lõikavad tõved kehast välja
Revolutsiooniline tehnoloogia CRISPR-Cas9 võimaldab taimede, loomade ja inimeste geene mõjutada. Geenikääridel on potentsiaal juurida välja igasugused haigused. Üllate eesmärkide varjupoolena kollitab aga hirm disainerbeebide ees.
Lood
  • 01.08.18, 11:09
Elu tähestikule lisandus kaks uut tähte
Teadlased lisasid elu muidu püsivale koodile ehk DNA koodile kaks uut tähte. Nende kahe uue tähega saab kujundada seniolematuid eluvorme, mis on mõeldud maamiinide tuvastamiseks ja õhu puhastamiseks.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele