• 01.04.22, 17:24

Milline on maailma mürgiseim puu?

Lapsena hoiatati meid, et me ei sööks lumemarju, sest neist võib haigeks jääda. Kui mürgised võivad puud ja nende viljad tegelikult olla?
© Andi Edwards / Alamy / ImageSelect
  • © Andi Edwards / Alamy / ImageSelect
Guinessi rekordite raamatu järgi on maailma kõige mürgisem puu õun-surmapuu (Hippomane mancinella). See kasvab kuni 15 meetri kõrguseks ning selle kodu on mangroovi­tihnikuis, aga ka Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerika liivastel randa­del. Hispaania keeles tähendab puu nimetus väikest õuna ja see tuleneb viljadest. Selle teine nimetus on arbol de la muerte, mis tähendab surmapuud. Puu valge mahl, mida leidub nii koores, lehtedes kui ka viljades, sisaldab mitmesuguseid mürk­aineid, mida kõiki ei ole seni tuvastatudki.

Seotud lood

Lood
  • 17.11.23, 05:52
Kui puhtaks saavad puuviljad kraani all loputades?
Suurem osa meist teab, et peaksime puuvilju enne nende söömist pesema. Kas puuvili saab kraani all loputades tõesti päris puhtaks või jääb mingi osa bakteritest ja taimekaitsemürkidest siiski selle pinnale?
Lood
  • 27.02.25, 05:36
Ämblikud on väga head loomad
Sügisel ilmuvad ämblikud elamutesse, ent ära löö neid maha! Ilma nende kaheksajalgsete loomakesteta vallutaksid lihakärbsed ja sääsed meie majad ja aiad. Tulevikus võib ämblike mürk ravida haigeid, nende võrguniit aga muuta sõdurite särgid kuulikindlaks.
Lood
  • 05.12.22, 16:20
Must lesk surmab supermürgiga
Kurikuulus must lesk on ämblik, kes on tuntud eeskätt oma ülitõhusa mürgi tõttu. Ehkki see on mõeldud eeskätt putukate tapmiseks, piisab sellest ka inimeselt elu võtmiseks. Tõsi, seda juhtub haruharva.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele