• 01.05.22, 15:25

Kas jää muutub seda tugevamaks, mida külmem on õues?

Järved avatakse uisutamiseks, kui jää neil on teatud paksusega. Kas jää tugevus sõltub ka temperatuurist?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Materjali tugevuse klassikaline näitaja on tõmbe­tugevus ja rusikareegli kohaselt suureneb jää tõmbetugevus sedamööda, mida külmem see on. Praktikas mõõdetakse tõmbe­tugevust nii, et materjali tõmmatakse mõlemast otsast, kuni see puruneb. 2012. aastal USAs Wyomin­gi ülikoolis tehtud katse näitas, et kui jää temperatuur on veidi alla külmumis­punkti, siis selle tõmbetugevus on 0,5 MPa, samas aga temperatuuril –150 ºC suureneb tõmbetugevus 1,5 MPa-ni. Materjal tugevusega 1 MPa peab vastu ühe miljoni njuutonilisele surve­le ühe ruutmeetri kohta.

Seotud lood

Lood
  • 12.06.24, 06:49
Kas võib tõsi olla, et soe vesi on külmast veest raskem ja miks see nii on?
Jääkuubikud tõusevad klaasis alati pinnale, sest jää on kergem kui vesi. Mis juhtub siis, kui jää sulab? Kas jäävesi jääb ikka pinnale? Kas külma ja sooja vee tihedus erinevad?
Lood
  • 11.05.24, 06:27
Miks jää on libe?
Miks me jää peal libiseme? Milline nähtus mängib rolli? Kas asi on selles, et hõõrdumine on olematu, või milleski muus?
Lood
  • 01.01.24, 06:28
Kuidas kivid liiguvad? See ei saa ju võimalik olla!
Mõnikord ilmub põllumullale kivi justkui ei kusagilt. Mõnelt poolt maailmast on teada ka üle 200 kg raskuseid kivikamakaid, mis iseenesest liiguvad. Kuidas?
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele