Kas gammakiirguse pursked kosmoses võivad mõjutada Maad? Kas iidsetest plahvatustest pärit gammakiired on teel meie poole?
Gammakiirgus on silmale nähtamatu elektromagnetkiirgus või spektriosa sarnaselt nähtava valgusega, mida meie silmad registreerivad. Gammakiirgus koosneb samamoodi kui nähtav valgus footonitest, mille energiat mõõdetakse elektronvoltides (eV). Gammakiirgus on aga lühima lainepikkuse ning seega suurima sageduse ja energiaga elektromagnetiline kiirgus. Tüüpilise sellise footoni energia ületab 100 000 eV. Nähtava valguse footonite energia jääb vahemikku 1,63–3,26 eV.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Must auk, mis on paisanud kogu sisu tagasi kosmosesse ja muutunud valgeks auguks, sureb ise selle võimsa muundumise tagajärjel. Niisugusele hüpoteesile üritavad teadlased nüüd tõestust leida, ning kui see õnnestub, muutub arusaam meie universumi olemusest igaveseks.
Astronoomid otsisid seda 20 aastat. Praeguseks on nad välja selgitanud, kuidas on universumis nähtava aine mass jaotunud. See tähendab kõigest seda, et nüüd alles algab jaht ülejäänud 95 protsendile ainele, millest universum koosneb. Uus teleskoop keskendub suurimale tükile – tumeenergiale.
2020. aastal registreerisid astronoomid kõigi aegade energiarikkaima plahvatuse: üks kvasar tõi kuuldavale kosmilise aine surmakarje – seda mitte heli, vaid valguse kujul. Uued mõõtmised näitavad, et kvasarid põhjustavad kosmilisi torme, mis võivad aidata leida vastuseid universumi suurimatele mõistatustele.
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.