Teadlased lisasid elu muidu püsivale koodile ehk DNA koodile kaks uut tähte. Nende kahe uue tähega saab kujundada seniolematuid eluvorme, mis on mõeldud maamiinide tuvastamiseks ja õhu puhastamiseks.
Alates päevast, mil esimene elusorganism nägi u 3,7 mld aastat tagasi Maa peal ilmavalgust, on elu kood kirjutatud geneetilise tähestiku nelja tähega. Ühendatuna pikkadeks DNAahelateks on tähtede ehk lämmastikaluseid A, C, G ja T sisaldavate nukleotiidide kombinatsioonid peitnud endas esimeste algeliste eluvormide retsepti. Põlvest põlve anti seda retsepti edasi ja kui tähed kohta vahetasid, tekkisid uued retseptid ja seega ka uued loomad ja taimed. Seepärast on inimese geneetiline kood kirjutatud täpselt samas keeles ja täpselt samade tähtedega nagu kõikidel teistelgi organismidel, kes kunagi Maa peal elanud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2018. aastast alates on kaks Hiina tüdrukut elanud mitme DNA-veaga. Need tekkisid geenitehnoloogia CRISPR katsetes. Nüüd kavatsevad teadlased kolme uue tööriistaga ära hoida edasised õnnetused ning juhatada geenide redigeerimise uue ajastu lävele.
Oleme jõudmas uude, arvutite loodud olendite ajastusse. Värskes teaduslikus läbimurdes õppis arvuti evolutsioonitõed selgeks, surus miljonite aastate vältel toimunud evolutsiooni loetud tundidesse ning lõi selle tulemusel bioroboti. See on küll valmistatud konna rakkudest, kuid ei käitu ühegi looduses elutseva olendi moodi.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.