• 28.07.24, 06:02

Kuhu kaovad meteoorid?

Vredeforti kraatri tekitanud meteoor vajus Maa vahevöösse.
© NASA
  • © NASA
Osa meteoorsest kehast põleb ära atmosfääris, järelejäänust suurem osa aga kokkupõrkel Maaga. Siis muundub kogu meteoori liikumisenergia soojuseks, mille tulemusena tõuseb kokku­põrkepaigas temperatuur mitme tuhan­de kraadini. Niivõrd äärmuslikes oludes muutuvad isegi kivimid gaasiks.

Seotud lood

Lood
  • 01.10.19, 06:20
Hiiglaslik taevakivi saatis meie esivanemad sügavkülmutisse
Pooleteisekilomeetrise läbimõõduga asteroidi langemisega Gröönimaale kaasnes plahvatus, mille võimsus võrdus 700 tuumapommi plahvatusega. Hiidkraatri avastamisest ilmneb, et jääaja lõpus toimunud tabamus võis saata inimkonna rohkem kui tuhandeks aastaks tagasi jääkambrisse.
Lood
  • 30.10.23, 18:56
Austraalia teadlased arvavad, et on avastanud maailma suurima asteroidikraatri
Ammust asteroiditabamust märkiva kraatri läbimõõt on üle 500 km. Sellisena on see kolm korda suurem kui kurikuulsa Chicxulubi asteroidi tekitatud auk. Chicxulubi asteroidile on süüks pandud dinosauruste ajastule lõpu tegemist 66 miljoni aasta eest.
Lood
  • 01.01.21, 17:04
Teooria elu tekkest: taevakivid andsid Maale esmaabi
Neli miljardit aastat vana Grööni kivimi keemiline sõrmejälg aitab lahendada ühe suurema, elu tekkega seotud mõistatuse. Nüüd teame, kuidas süsinik ja vesi muutsid Maa elamiskõlblikuks. See avastus võib aidata meil jälile saada ka sellele, kuidas otsida elu mujalt universumist.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele