• 27.05.24, 06:59

Kutsumata voodikaaslased: bakterid, seened ja lestad

Lestad tunnevad ennast sinu padjapüüril nagu kodus, kohv ja punane vein võõpavad su hambad tasapisi kollaseks ning üks külmetus­haigus ajab teist taga. Meie kliima oma ohtude ja lõksudega on põhjamaise inimese tervisele tõsine katsumus. Meelt ei tasu aga siiski heita – Imeline Teadus on kogunud kimbu nõuandeid, kuidas sellest kõigest terve nahaga välja tulla.
© Ritzau Scanpix
  • © Ritzau Scanpix
Voodipesu voltides peitub palju mustust ja parasiite. Seeneeosed, bakterid, loomade karvad, tolmulestad, õietolm, muld, värvained, toidujäätmed, naharakud, higi, sülg, uriin ja eritised – need on ainult mõningad näited. Ka sinu kehalt eralduvad surnud naharakud ja peast pärinev kõõm jäävad voodile ning seal tekib terve ökosüsteem, kus kehtivad omad reeglid. Kui sinu surnud nahk ja peast langenud juuksekarvad sellesse süstee­mi jõuavad, siis bakterid ja seened lagundavad need. Neist aga toituvad omakorda kodutolmulestad. Viimased saavad ohvriks ahnetele röövlestadele, kelle lemmikeineks on priske, täissöönud tolmulest.

Seotud lood

Lood
  • 27.02.25, 05:36
Ämblikud on väga head loomad
Sügisel ilmuvad ämblikud elamutesse, ent ära löö neid maha! Ilma nende kaheksajalgsete loomakesteta vallutaksid lihakärbsed ja sääsed meie majad ja aiad. Tulevikus võib ämblike mürk ravida haigeid, nende võrguniit aga muuta sõdurite särgid kuulikindlaks.
Lood
  • 17.11.23, 05:52
Kui puhtaks saavad puuviljad kraani all loputades?
Suurem osa meist teab, et peaksime puuvilju enne nende söömist pesema. Kas puuvili saab kraani all loputades tõesti päris puhtaks või jääb mingi osa bakteritest ja taimekaitsemürkidest siiski selle pinnale?
Lood
  • 31.03.24, 07:35
Päikesepatarei, liimipüstol ja vesi kõrbes: nutikad putukad leiutasid need asjad ammu enne meid
Putukad kasutavad liimipüstoleid, on võimelised leidma tuhkkuivast kõrbest vett ja leiutasid ammu enne inimest päikesepaneelid. Selleks, et olelusvõitluses ellu jääda, on nad miljoneid aastaid viimistlenud mitmesuguseid loovaid lahendusi.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele