• 06.01.25, 05:19

Universumi neljanda mõõtme otsingud: 7 asja, mida võiks aja kohta teada

Alates sellest, kui esimene päikesekell hakkas varjuga aega näitama, on mõtlejad pead murdnud selle üle, mida aeg üldse tähendab. Sestpeale on mõistatus muutunud aina mitmekihilisemaks. Albert Einstein avastas, et aeg on mõõde nagu pikkus, laius ja kõrgus ning kirjeldas isegi, kuidas me võiksime ajas või mööda aega liikuda. Alles nüüd demonstreerib sellise tegevuse võimalikkust ka üks eksperiment.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Alates Suurest Paugust on universumi sisemine kell tiksunud peatumata päeval ja ööl. Juba üle 3000 aasta oleme osanud aega mõõta, kuid teadlased pingutavad endistviisi, et defineerida aega kui nähtust. Loe ja leia vastuseid seitsmele olulisimale küsimusele aja kohta.

Seotud lood

Lood
  • 13.10.23, 06:41
Kuidas see töötab: põimunud aatomid annavad aatomkellale täpse aja
Alla kümnendiksekundi – nõnda vähe eksinuks revolutsiooniline uus aatomkell, kui see oleks töötanud Suurest Paugust tänapäevani. See kell kasutab erilist kvantmehaanilist nähtust ning on niivõrd tundlik, et selle abil võib ehk leida universumi mõistatuslikku tumeainetki.
Lood
  • 25.10.23, 06:59
Aeg on suhteline mõiste: meil kõigil on isiklik olevik
Mis kell on? See süütu küsimus avab ukse peadpööritavasse maailma, kus aeg on suhteline mõiste. Tegelikult on sellele küsimusele võimatu vastata ilma küsimata: kelle jaoks?
Lood
  • 27.10.23, 06:49
Füüsikud tahavad aja surnuks lüüa
Mõistes aja olemust, mõistame kõike. Aeg on universumi sügavaimate saladuste võti, kuid osa teadlasi leiab, et esimene samm on möönda, et aega pole üldse olemas.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele