Üle 90 protsendi maailmamere plastjäätmetest vedeleb merede ja ookeanide põhjas. Nüüd hakkab nutikate robotitega süsteem meie järelt koristama.
Rühm Euroopa teadusasutuste teadlasi (Delfti ülikoolist Hollandis, Cluj-Napoca ülikoolist Rumeenias, Müncheni tehnikaülikoolist Saksamaal jt) on ühendanud jõud ning algatanud projekti SeaClear, mille eesmärk on kõrvaldada merepõhjast plastjäätmed uuel ja tõhusamal viisil. Tavaliselt oleneb merepõhja koristamine inimestest, aga SeaCleari lahenduse kohaselt teevad musta töö ära tehisintellektiga varustatud robotid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui see roheline mineraal maailma liivarandadele laotada, on sel potentsiaali eemaldada kogu süsinikdioksiid, mis ühe aastaga inimtegevuse tagajärjel tekib. Nõnda arvab idee taga olev USA firma.
Ühe inimese kohta tekib päevas mitu kilogrammi jäätmeid. Need kogunevad prügimägedele või aetakse ahju põletusjaamades, kust jõuab atmosfääri süsihappegaas. Ühes Soome jäätmejaamas on juhtimise enda kätte võtnud robotid. Kui neid jaamu juurde rajada, siis me ehk ei upugi omaenda prahi sisse.
Põhjameres seisavad mitu vana, töö lõpetanud naftapuurplatvormi reas ja roostetavad. Võib juhtuda, et varsti hakatakse neilt pumpama süsinikdioksiidi merepõhja – sinnasamma, kust varem naftat välja pumbati. Üks puurplatvorm suudaks merepõhja alla ladustada sama palju kasvuhoonegaasi, kui 725 000 inimest aastas toodavad.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.