• 15.11.23, 14:40

Massimõrvari jälgedes: teadlased otsivad 15. sajandi suurkatastroofi põhjustanud vulkaani

Surnuaedades kerkisid laibad haudadest maapinnale, suved muutusid lumisteks ja nälg levis maa-alal, mis ulatus Rootsist kuni asteekide riigini. On ilmne, et 15. sajandi keskel põhjustas üks erakordselt tappev sündmus ülemaailmse katastroofi. Mis siis täpselt juhtus – ja veel olulisem – kus see juhtus? Üle 30 aasta on teadlased üritanud mõistatusele vastust leida. Nüüd on võrk kahtlusaluse ümber kokku tõmbumas.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Prantsuse geoloog Robert Delmas vajus 1992. aastal võiduka rahulolutundega oma laboris tooli seljatoele. Lõpuks ometi! 550 aasta vanusest jääst võetud puursüdamikust oli ta leidnud, mida otsis, ja rohkemgi veel. Rohkesti väävliühendeid sisaldavad kihid olid aidanud välja selgitada põhjuse, miks 15. sajandil kimbutasid maailma mitmesugused looduskatastroofid ja mõistatuslikud ilmastikunähtused.

Seotud lood

Lood
  • 01.06.22, 13:46
Vulkaan ähvardab maa kringliks külmutada
Aina soojeneva kliimaga Maa võib üle kuumeneda, aga olukord võib kiiresti pöörata ka risti vastu­pidiseks. Võib juhtuda, et mõni ülivõimas vulkaanipurse paneb elavhõbedasamba kraadiklaasis järsult allapoole liikuma ja tõukab Maa aastatepikkusesse talve. Vähe sellest, kliima soojenemine suurendab vulkaanipursete riski ning muudab ülemaailmse külma­šoki tõenäosuse suuremaks.
Lood
  • 03.10.23, 12:46
Uus teadustöö näitab, et dinosaurusi ei pruukinud tappa asteroid
Aastakümneid on teadusringkondades kehtinud arusaam, et 66 miljonit aastat tagasi lõppenud dinosauruste ajastu sai otsa sellega, kui tänase Mehhiko Yucatani poolsaare lähedal kukkus merre hiiglaslik asteroid. Värskelt valminud arvutianalüüs näitab aga, et hiidsisalike hukku pole võib-olla üldse põhjust taevakivi kraesse ajada.
Lood
  • 28.02.23, 07:00
Jääkilbi all voogavates jõgedes käib vilgas elu
Antarktise mandrit katva jääkilbi all on terve kihisev-kahisev allmaailm, mille elanikud pole eales päikesevalgust näinud. Jää all peituvad salajõed ja -järved, mis võivad meile õpetada seda, milliseid eluvorme võiksime leida kaugetelt jäistelt taevakehadelt.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele