• 01.01.23, 15:31

Sundmõtted võtavad aju pantvangi

Enamik meist on proovinud lapsena vältida kõnniteekivide­vaheliste joonte peale astumist. Osal inimestel arenevad sellised sundmõtted hiljem obsessiiv-kompulssiivseks häireks (OKH). Nüüd proovivad teadlased sellest vaevusest lahti saada tehistaibu ja elektriimpulsside abil.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Nii kaua, kui 28aastane Briti ajakirjanik ja kirjanik Lily Bailey on end mäletanud, on ta peas eksisteerinud kaks häält: üks neist on Lily enda sisemine hääl ja peale selle on üks ebameeldiv nõudlik hääl, mille ta on ristinud Temaks.

Seotud lood

Lood
  • 01.01.21, 14:39
Painava ärevuse vastu võib valmida vaktsiin
Üha suurem hulk inimesi saab ärevushäire diagnoosi. See häda tabab mingil kujul millalgi elu jooksul iga kolmandat-neljandat inimest. Nüüdseks on välja selgitatud, miks aju läheb häireseisundisse, ning tuvastatud on ka kaks geeni, milles toimuvad muutused, näiteks kui lapsed elavad läbi traumaatilisi kogemusi. Appi tõttavad geeni­ravi ja vaktsineerimine.
Lood
  • 01.09.22, 15:27
Ebaterve suhe toiduga
Eluohtlikud söömishäired levivad laiemalt kui eales varem. Meedikud on nendega kembeldes tihti võimetud. Abi võib olla uuest ravimeetodist, millega peletatakse söömisega seotud sundmõtted peast magnetitega minema.
Lood
  • 27.09.23, 06:34
Nagu loterii: peale vanemate ja keskkonna mõjutab isiksuse kujunemist ka juhus
Rohkem kui kolmandikku meie isiksusest ei ole võimalik selgitada geenide või kasvukeskkonnaga. Teadlased leiavad, et aju arengu ajal toimuvad juhuslikud sündmused määravad selle, missugusteks inimesteks me kujuneme.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele