• 15.02.24, 06:59

Tähe saatus on lõpetada hiiglasliku teemandina

Astronoomid avastasid umbes 104 valgusaasta kauguselt sureva tähe, mida ootab ees erakordne saatus.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui meie Päikesega sama tüüpi tähe elu hakkab otsa saama, siis selle lõppvaatuses see esmalt paisub ja sellest saab punane hiid. Seejärel heidab hiid oma väliskihid ilmaruumi, nii et järele jääb planetaar­udu ning selle keskel kompaktne, enam-vähem Maa-suurune kuum ja tihe, jahtuv tuum. Seda nimetatakse valgeks kääbuseks.

Seotud lood

Lood
  • 28.04.24, 07:17
Tähed elavad ohtlikku elu: vaata kosmosefotosid taevakehade sünnist surmani
Alates sünnist tolmu- ja gaasipilves kuni selle hetkeni, mil need lõpetavad oma elutsükli supernoovana, mõjutavad tähte äärmuslikud jõud, mis on aidanud luua mateeria ja elu.
Lood
  • 25.09.17, 14:48
Kummalist tähte valvatakse ööpäev ringi
Pealtnäha täiesti tavalise tähe heledus on järjekindlalt kahanenud vähemalt viimase saja aasta jooksul. Lisaks esineb heleduse väga suuri ­kõikumisi, mida ei saa põhjustada ükski planeet. Alates ajast, kui rühm amatöör­astronoome avastas mõistatuslikult käituva tähe, on teadlased püüdnud välja selgitada nähtuse põhjusi. Lõpliku selguse peaksid tooma ülemaailmse teleskoopide võrgustiku abil tehtavad vaatlused.
Lood
  • 21.02.24, 14:52
Astronoomid avastasid kõige väiksema teada oleva tähe
Pisike täht on osa kaksiktähesüsteemist. Mõlemad tähed selles teevad tiiru ümber ühise massikeskme ülikiiresti - vaid pisut enam kui 20 minutiga.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele