• 16.08.24, 06:53

Sinivaal ei põlga paarilist otsides ära teise liigi esindajat

Uus DNA-uuring näitab, et kaaslast otsides ei ole maailma suurim loom kuigi pirtsakas. Tõsi, sinivaalad ei tüüri seda tehes siiski ka oma lähedastest sugulastest ülemäära kaugele.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Maailma suurimal loomal pole raske leida kallimat teisest liigist. Hiljuti uuriti sinivaalu ja selgus, et umbes 3,5 protsenti nende DNAst pärineb mõne teise vaalaliigi esindajatelt. Uuringu teinud Norra ja Kanada teadlased olid üllatunud, et võõrast DNAd oli sinivaaladel nii palju.

Seotud lood

Lood
  • 08.02.25, 05:39
Hiiglaseks kasvamise retsept
Sinivaala süda võib kaaluda üle 300 kilogrammi ja ta keel on 5 meetrit pikk. Tema mõõtmed on pannud teadlasi juba ammu pead murdma: kuidas ikkagi võis üks loomaliik areneda niivõrd suureks? Paistab, et nüüd on Brasiilia teadlased leidnud sellele küsimusele vastuse. Piltlikult öeldes: sinivaala geenid on amokki jooksnud.
Lood
  • 01.08.20, 07:20
Inimajaloo kolm põhiküsimust: sünnikodu, sugupuu ja väljasuremine
Veel mõni aasta tagasi oli meie liigi lugu lihtne. Inimene tekkis Aafrikas, rändas sealt välja teistele mandritele ja vallutas maailma. Punkt. Viimaseil aastail on arheoloogiline leiumaterjal kogu meie evolutsiooni kahtluse alla seadnud ning vähe sellest, küsitavaks on muutunud isegi maailmajagu, kus inimene välja kujunes. Olukorras peavad selguse looma uudsed meetodid, mida kasutades saavad teadlased rännata miljonite aastate taha ning heita valgust meie kaugete esivanemate ellu.
Lood
  • 06.07.24, 06:41
Kas kahest loomast piisab liigile uue alguse andmiseks?
Vana testamendi Esimeses Moosese raamatus kirjutatakse Noast, kes viis veeuputuse eest oma laevale varju igast loomaliigist kaks isendit – isase ja emase –, et pärast katastroofi Maa jälle eri loomadega taasasustada. Kas ka tegelikult piisaks kahest loomast, et liik peaaegu nullist uuesti luua või on geneetiline variatsioon liiga väike?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele