• 22.11.22, 13:07

Prügimägi 2.0 - kogu praht läheb taaskasutusse

Ühe inimese kohta tekib päevas mitu kilogrammi jäätmeid. Need kogunevad prügimägedele või aetakse ahju põletus­jaamades, kust jõuab atmosfääri süsi­happegaas. Ühes Soome jäätme­jaamas on juhtimise enda kätte võtnud robotid. Kui neid jaamu juurde rajada, siis me ehk ei upugi omaenda prahi sisse.
© ZenRobotics
  • © ZenRobotics
Prügiauto saabub Helsingi ääre­linnas asuvasse sortimisjaama. Jäätmed kallutatakse konveierilindile ja juhitakse sortimiskeskusesse. Seal eraldatakse üksteisest eri tüüpi materjalid. Kui traditsiooniliselt on see ülesanne sortimis­jaamas olnud inimeste käes, siis siin jaamas peavad seda ametit robotid. Välkkiirete liigutustega korjavad nende haaratsid konveierilindilt metalli, puitu ja betooni ning viskavad selle õigesse konteinerisse.

Seotud lood

Lood
  • 08.10.23, 06:52
5 müüti prügi taaskasutuse kohta: kui palju on neis tõtt?
Kas eurooplaste jäätmed lõpetavad Kolmanda Maailma riikides? Kas prügi töötlemine taaskasutuse eesmärgil tasub ennast ära? Heidame pilgu viiele levinumale väitele, mis on selle räpase valdkonnaga seotud.
Lood
  • 01.07.21, 12:18
Taibukad robotid pühivad merepõhja plastist puhtaks
Üle 90 protsendi maailmamere plastjäätmetest vedeleb merede ja ookeanide põhjas. Nüüd hakkab nutikate robotitega süsteem meie järelt koristama.
Lood
  • 06.06.24, 06:33
Kui palju plasti me suudame koguda ja taaskasutada?
Jäätmete sortimise eesmärk on tagada rohkem taaskasutust, aga kui palju plasti tegelikult uuteks plasttoodeteks muudetakse?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele