• 01.04.18, 12:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

4D-kristallid annavad arvutile supervõimed

Need muudavad iseseisvalt kuju, neil on oma rütm ja tegelikult ei peaks neid üldse eksisteerima. Teadlased on loonud veidrad ajakristallid, mis võivad tulevikuarvutitele anda tohutu kiiruse, kulutamata samas energiat.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kujuta endale ette maapinnal lebavat palli. Nii nagu paljudel teistel esemetel, nii on ka pallil füüsikalised omadused, mis kirjeldavad selle kolmemõõtmelist vormi. Pall on kerakujuline ja sel on läbimõõt, mis omakorda määrab selle ümbermõõdu nagu kerakujuliste objektide puhul ikka. Kuid see konkteetne pall on siiski täiesti eriline, sest palli kuju sõltub neljandastki mõõtmest – ajast. Igal kümnendal sekun­dil muudab see pall end täiesti omal jõul munakujuliseks ja kümme sekundit hiljem muutub taas täiuslikuks keraks – see on n-ö neljamõõtmeline pall.

Seotud lood

Lood
  • 01.07.22, 13:30
Tirimine ja surumine hoiavad toidu jahedana
Teatud materjalid muutuvad jahedamaks või soojemaks olenevalt sellest, kas neid pressitakse kokku või venitatakse välja. Nüüd kavatsevad insenerid neid materjale ära kasutada kodumasinais, et muuta need kliimasäästlikuks.
Lood
  • 22.05.23, 08:03
Kristalle leidub kõikjal
Sädelevad kivid – roosa kvarts, ametüst, fluoriit ja mäekristall – on viimaseil aastail muutunud esoteerikute seas üha popimaks ning neile on omistatud kõiksuguseid üleloomulikke võimeid. Kristallidel mõistagi selliseid võimeid ei ole ning pole vajagi, sest kristallid on ilma võlujõutagi väga põnevad.
Lood
  • 01.10.20, 15:05
Läbipaistev päikesepaneel muudab rohelise energia nähtamatuks
Ammusest ajast tuntud illusionisti silmapetet kasutades lõi leiutaja materjali, mis teeb nähtamatuks inimesed, sõidukid ja hooned. See võlukeep võib ka kolmekordistada päikeseelementide tootlikkust.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele