• 15.05.24, 14:28

Mõõkvaalad uputasid Gibraltari neeme lähistel jahi

Eelmisel nädalavahetusel jäid kaks meresõitjat Gibraltari väina piirkonnas tõsisesse merehätta ja vajasid päästmist, kui parv mõõkvaalu nende laeva ründas. Selles piirkonnas on mõõkvaalad 2020. aasta maist alates korduvalt laevu rünnanud, kuid uus juhtum tuli pärast pikemat pausi. 
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Mõõkvaal (Orcinus orca) on tippkiskja, kes on ühtlasi suurim delfiinlaste sugukonda kuuluv vaalaline.  Mõõkvaalad on väga intelligentsed ja sotsiaalsed loomad, kes on võimelised salkadena ka meresõidukeid ründama, nagu äsjane juhtum taas näitas. Eriti sagedaseks muutusid sellised rünnakud, millele teadlased ühest selgitust anda ei oska, alates 2020. aasta maist.  

Seotud lood

Lood
  • 07.03.24, 15:47
Vaata videot kuidas mõõkvaal kahe minutiga mõrtsukhai tapab
Merebioloogid nägid esimest korda, kuidas üksi jahti pidav mõõkvaal maailma ohtlikuimaks haiks peetava kiskja tapab. Juhtum salvestati videole.
Lood
  • 22.10.23, 06:48
Portreteerime mõõkvaala, üht taibukamat merehiidu
Mõõkvaal on inimese järel geograafililselt levikult üks edukaim imetaja planeedil. Selle delfiinlase eduloo taga on ülim intelligentsus ning peened jahipidamis­võtted ja -taktikad. Liigi eksistentsi ohustab samas üks ammu keelustatud mürgine aine.
Lood
  • 04.10.23, 06:44
Merede hiiglased vaalad aitavad kliimat kontrollida
Ookeanide ja tegelikult terve planeedi suurimad loomad on kiusvaalalised. Nad söövad (ja roojavad) rohkem, kui bioloogid on siiani arvanud. Ablas elustiil tähendab, et vaalade päästmisega võime eemaldada atmosfäärist igal aastal miljoneid tonne kliima soojenemisele kaasa aitavaid süsinikuühendeid.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele