• 09.10.23, 06:16

Sisemise kella täpsus on elu ja surma küsimus

Sinu sisemise kella rike pole naljaasi – see suurendab hommikust rabanduse riski, pärsib ravimite toimet ja võib muuta õhtuse suupiste suisa eluohtlikuks.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Pärast kahtteist õhus veedetud tundi astud keset päist päeva lennukist välja. Tavaliselt oled sa sel ajal aktiivne ja energiat täis, aga nüüd oled uimasusest ja väsimusest poolsurnud. Kui sa poleks lennu­reisi ette võtnud, oleksid kodus teki all sügavas unes, kuna sinu kodupaigas on praegu öö. Järgmistel päevadel piinavad sind unetus, halb isu ja tujukõikumised, sest reis üle mitme ajavööndi on su sisemise kella sassi ajanud.

Seotud lood

Lood
  • 01.08.20, 11:44
Looduslik hormoontablett kaotab lennuväsimuse
Pikk lend ajab aju sisemise kella sassi. Peale lihtsalt segaduses olemise võib rikkis sisekell suurendada depressiooni ja muude haiguste riski. Välja töötamisel on meetod, millega saab kohandada inimese ööpäevast tsüklit kohe pärast seda, kui ta on uude ajavööndisse maandunud.
Lood
  • 01.10.17, 19:07
Teadlased leidsid uue varjatud meele
Viis klassikalist meelt ei hõlma kaugeltki kõiki keha tajutavaid aistin­guid. Mõne meele abil hoiad end tasakaalus, teised jälgivad, ega su kehal ei rooma parasiite. Nüüd lisavad teadlased meelte ni­mekirja täiesti uue alateadliku meele – magnetmeele.
Lood
  • 20.11.23, 14:19
Mis põhjusel ärkan ma iseenesest üles juba enne äratuskella helinat?
Kas oled kogenud, et ärkad sageli iseeneslikult üles vaid mõni minut enne äratuskella helinat? Kas sul on midagi viga või põhjustab ärkamist sinu sisemine kell, mis on äratuskellaga täiuslikult sünkrooni läinud?
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele