• 04.10.23, 06:44

Merede hiiglased vaalad aitavad kliimat kontrollida

Ookeanide ja tegelikult terve planeedi suurimad loomad on kiusvaalalised. Nad söövad (ja roojavad) rohkem, kui bioloogid on siiani arvanud. Ablas elustiil tähendab, et vaalade päästmisega võime eemaldada atmosfäärist igal aastal miljoneid tonne kliima soojenemisele kaasa aitavaid süsinikuühendeid.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Pärast kuudepikkust rännakut jõuab 30 meetri pikkune sinivaal Antarktise mandrit ümbritsevatesse vetesse. Pikk reis troopilistest soojadest meredest külma Lõunamerre on suure mere­imetaja näljaseks muutnud. Ta on saabunud just õigel ajal, sest ookean palub ta kohe lauda. Vaala ette ilmub hiiglaslik parv, mis koosneb tillukestest roosakatest koorikloomadest. Need on hiilgevähilised ehk krillid.

Seotud lood

Lood
  • 08.02.25, 05:39
Hiiglaseks kasvamise retsept
Sinivaala süda võib kaaluda üle 300 kilogrammi ja ta keel on 5 meetrit pikk. Tema mõõtmed on pannud teadlasi juba ammu pead murdma: kuidas ikkagi võis üks loomaliik areneda niivõrd suureks? Paistab, et nüüd on Brasiilia teadlased leidnud sellele küsimusele vastuse. Piltlikult öeldes: sinivaala geenid on amokki jooksnud.
Lood
  • 22.10.23, 06:48
Portreteerime mõõkvaala, üht taibukamat merehiidu
Mõõkvaal on inimese järel geograafililselt levikult üks edukaim imetaja planeedil. Selle delfiinlase eduloo taga on ülim intelligentsus ning peened jahipidamis­võtted ja -taktikad. Liigi eksistentsi ohustab samas üks ammu keelustatud mürgine aine.
Lood
  • 07.03.24, 15:47
Vaata videot kuidas mõõkvaal kahe minutiga mõrtsukhai tapab
Merebioloogid nägid esimest korda, kuidas üksi jahti pidav mõõkvaal maailma ohtlikuimaks haiks peetava kiskja tapab. Juhtum salvestati videole.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele