Võidujooks suure leiutise nimel: Bell patentis telefoni enne konkurente
Tõenäoliselt kirjutatakse igas ajalooõpikus ja entsüklopeedias, et telefoni leiutas Alexander Graham Bell. See ei ole vale, ent ka tõde pole niisama lihtne.
Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis valitseb suvine palavus. On 2002. aasta 11. juuni. Esindajatekoja liikmed on kogunenud kuulsa valge kongressihoone jahedasse saali.
Kui Guglielmo Marconi 1903. aasta juuniõhtul Londonis pidulikult oma uut leiutist – traadita telegraafi – esitles, läks kõik valesti. Planeeritud sõnumite asemel jõudis vastuvõtjani hoopis üks solvang teise järel. „Rotid!“ sajatati saabuvais teateis. Nende taga oli Nevil Maskelyne – mustkunstnik ja Marconi rivaal.
Väljapressimine ja pettus. Telefoni leiutamise lugu arenes energilise Alexander Graham Belli ja vagura Elisha Gray vahel kiiresti räpaseks sõjaks. Gray jõudis küll patendiametisse esimesena, kuid Bellil olid kõige jultunumad advokaadid ...
Traadita telegraafi leiutamine tõi noorele itaallasest füüsikule Guglielmo Marconile kuulsuse ja Nobeli auhinna. Tema seade oli paljuski inspireeritud teiste töödest ja põhines geniaalse serblase Nikola Tesla patentidel.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.