• 30.11.23, 12:47

Egiptusest avastatud iidne jõesäng võib lahendada püramiidide müsteeriumi

Satelliidivaatluste põhjal on selgunud, et püramiidide juurde voolas ammustel aegadel Niiluse pikk ja lai harujõgi. Püramiidid ehitati praktiliselt selle kaldale. See võib selgitada, kuidas omal ajal püramiidide ehitusplatsidele sedavõrd suures koguses ehitusmaterjali ja ehitajaid transporditi. 
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Ammune Niiluse haru, mille teadlased nüüd leidnud on, voolas muuhulgas ka läbi Giza. Just seal asuvad kolm kõige kuulsamat püramiidi, nende seas seitsme maailmaime sekka kuuluv Khufu ehk Cheopsi püramiid.

Seotud lood

Lood
  • 02.10.23, 16:04
Egiptuse püramiidist leiti 4400 aasta vanused salaruumid
Egüptoloogid, kes ruumid leidsid, olid viimased neli aastat tegelenud hoopis vaarao Sahura (ka Sahure) mälestuseks püstitatud püramiidi restaureerimisega. Kuid koristustööde ja ehitise stabiliseerimise käigus leiti iidse käigu jäljed, mis kinnitasid ammust kahtlust, et püramiidis peavad olema varem teadmata ruumid.
Lood
  • 03.11.23, 12:31
Indoneesias mäenõlva all peituv püramiid võib olla maailma vanim
Jaava saare lääneosas asuv Genung Padang on mägi, mille nõlvale on iidne tsivilisatsioon rajanud viis terrassi, mida mööda mäe otsa ronida saab. Nüüd on selgunud, et mäenõlva all peitub lisaks ka püramiidjas struktuur, mis on inimeste kätetöö. Samuti on mäe sees suured ruumid, mis võivad olla kuni paarikümne tuhande aasta vanused. 
Lood
  • 13.09.23, 17:06
Etioopia megatamm võib põhjustada veesõja Egiptusega
Veesõja kontekstis pole siin mõeldud lõbusat ajaviidet, millega lapsed end palaval suvepäeval õues lõbustavad, vaid märksa tõsisemat konflikti. Egiptlased kardavad, et etiooplaste poolt Sinisele Niilusele ehitatud hüdroelektrijaam oma tammiga võib esimeste kodumaa kuivale jätta. Nagu ütles 1979. aastal tollane Egiptuse president Anwar Sadat - ainus asi, mis võiks Egiptuse kunagi jälle sõtta sundida, on vesi.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele