
- © Aleksander Nossov / Taltech
Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledži kütuste tehnoloogia teadus- ja katselabori juhataja Olga Pihl kirjutab ülikooli teadusuudises, et TalTechi Virumaa kolledži teadlased said patendiametilt kasuliku mudeli tunnistuse uudse pürolüüsimeetodi jaoks, mis võimaldab vesinikku toota nii vanadest pakenditest kui ka tuulikulabadest.
Mehaaniliseks ringlussevõtuks mittesobivate pakendite ümbertöötlemine on tänapäeval üks teravamaid keskkonnaprobleeme. Erialakeeles nimetatakse neid komposiitmaterjalideks, mille igapäevasteks näideteks on kommipaberid, kohupiimatoodete pakendid või mahlapakid. Selliste pakendite materjal koosneb tavaliselt mitmest kihist, sealhulgas omavahel kokku liimitud või sulatatud plastist, fooliumist ja paberist. Need tagavad pakendi tugevuse, säilivusaja pikendamise, kaitse väliste tegurite eest ja hermeetilisuse, kuid raskendavad pakendimaterjali ringlussevõttu. Ka tuulegeneraatorite labad on komposiitmaterjal ning nende utiliseerimine on tõsine probleem. Labad on valmistatud polümeervaikudest, mis on tugevdatud klaas- või süsinikkiududega. Need materjalid tagavad tugevuse ja vastupidavuse, aga taas on töötlemine väga keeruline, sest igal kihil on erinevad füüsikalis-keemilised omadused ja seetõttu nõuab nende eraldamine keerulisi ja kulukaid tehnoloogiaid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tehnoloogia Power-to-X on aina rohkem pildis. See laseb salvestada tuule- ja päikeseenergiat, kuniks meil seda vaja on. Tehnoloogia, mille nimi sarnaneb koomiksikangelase omaga, võib saada jagu suurimast kliimapahalasest süsihappegaasist.
Vesinik käitab heitgaasivabu autosid ja kütab kodusid, ent selle tootmine on vaevarikas. Nüüd ammutavad teadlased seda gaasi otse õhust uudse lihtsa masinaga. Läbimurre avab ukse uuele, vesinikkütuseajastule.
Kui see roheline mineraal maailma liivarandadele laotada, on sel potentsiaali eemaldada kogu süsinikdioksiid, mis ühe aastaga inimtegevuse tagajärjel tekib. Nõnda arvab idee taga olev USA firma.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.