Aprill ehk naljakuu toob endaga kaasa juba päevadest märgatavalt lühemad ööd. Kui muidu oleks selle üle põhjust ainult rõõmu tunda, siis taevavaatlejaid võib see veidi kurvaks teha. Jääb ju sedasi vähem aega taevast uurida ja lisa tuleb näpistada väärtuslikust uneajast.

- © Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi — Tehnika: Orion 8” f/3.9, ZWO ASI071MC pro
Olukorda süvendas märtsi lõpus toimuv kolimine suveaega. Kuigi loodusel on meie ajapidamisest ükskõik ning taevas ise ometigi ei muutu, nihutas keeratud kell tähistaevast argirütmide mõttes tund aega tagasi. Sellel põhjusel on aprilli keskpaigas südaööl paistev taevas enam-vähem selline, nagu see oli eelmise kuu lõpus. Ainult mitte nii pime.
Hilisõhtuti paistavad lõunataevas Neitsi, Lõvi, Karjase, Berenike Juuste ja Jahipenide tähtkuju. Läänetaevasse loojuvad talvised Sõnni, Orioni, Kaksikute ja Veomehe tähtkuju ning idas tõusevad kõrgemale suvised Maokandja, Herkulese, Lüüra ja Luige tähtkuju. Neist kahes viimases silma paistvad heledad tähed Veega ja Deeneb kuuluvad suve tulekut ennustavasse Suvekolmnurga asterismi, mille viimane liige Altair tõuseb Kotka tähtkujus umbes tund pärast südaööd.
Bode ja Sigari hüüdnime kandvad galaktikad Suures Karus (või Suures Vankris). Kui neist esimene on klassikaline spiraalgalaktika, siis Sigar kuulub niinimetatud tähepurske galaktikate hulka. See tähendab, et selles toimub tormiline uute tähtede tekkimine, mille tagajärjel särab Linnuteest umbes kümme korda väiksem Sigar sellest viis korda heledamalt.
Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi Tehnika: Orion 8” f/3.9, ZWO ASI071MC pro
Linnutee helendav trass paistab kevadöödel peaaegu horisontaalselt madalal põhjataevas, millega koos on kehvasti vaadeldavaks muutunud selle sees asuvad arvukad udukogud ja hajustäheparved. See-eest on vaade väga hästi avatud Linnutee kohal tiirlevatele kerasparvede ja sellest kaugel väljaspool asuvate galaktikate poole. Seepärast nimetatakse kevadet vahel ka galaktikate hooajaks ja nüüd käib see juba täie hooga.
Silmaga nähtavate planeetide valik on aprillis üsna vaene. Kuu esimeses pooles paistab õhtuti madalal läänetaevas ainult gaasihiid Jupiter, mis aprilli teiseks pooleks nihkub päikeseloojangusse. Paar kraadi sellest idas asub jäähiid Uraan, mida palja silmaga tavaoludes ei näe, kuid mis teleskoobis paistab pisikese roheka kettana.
Meist umbes 40 miljoni valgusaasta kaugusel asuv NGC 4565 ehk Nõela galaktika on ehe näide sellest, milline meie endi Linnutee serviti nähtuna välja näeks.
Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi Tehnika: Orion 8” f/3.9, ZWO ASI071MC pro
Nii nagu eelmisel kuul on ka aprillis õhtutaevas binokli või teleskoobiga vaadeldav perioodiline komeet tähisega 12P/Pons-Brooks. See umbes 30 kilomeetrise läbimõõduga jääst ja lumest taevakeha tuleb Päikesesüsteemi sisepiirkonda iga 71 aasta tagant. Päikese soojuses moodustub selle ümber hiiglaslik gaasikiht ehk kooma ning miljoneid kilomeetreid pikk saba või sabad. Kinnistähtede suhtes võrdlemisi kiiresti liikudes läbib see aprilli esimesel nädalal Jäära tähtkuju ning siseneb Jupiteri „alt“ Sõnni tähtkujusse. Seal muutub see päikesekuma tõttu kolmandaks nädalaks peaaegu nähtamatuks.
Ühe teise komeedi – Thatcheri – poolt tuhandete aastate eest enda orbiidile maha jäetud kivimipuru ja tolm lõpetab aprilli viimasel nädalal pea kolm kuud kestnud meteoorivoolude põua. Nimelt tipneb 22. aprilli õhtul ja 23. aprilli hommikul lüriidideks kutsutav vool. Näiliselt Lüüra tähtkujust Vega lähistelt välja lendavaid meteoore võib hea õnne korral näha kuni paarkümmend tükki tunnis, kuigi sel aastal rikub vaatepilti samal ajal taevas särav täiskuu.
Universumi kauged saared
Kõikide kevadtaevas leiduvate galaktikate loetlemiseks jääks siin lehekülgedel ruumi väheks. Seda sai ka mingil määral eelmises ajakirjanumbris tehtud. Pigem võiks tuntumatest natuke pikemalt kirjutada. Kerasparvede kohta, millest ilusamad on tegelikult ka aprillis juba kõrgel lõunataevas paistmas, kirjutame lähemalt järgmisel kuul. Esialgu võib neist ära mainida M13* ja M92 Herakleses, M2 Jahipenides, M5 Maokandjas ja M53 Berenike Juustes.
Suure Vankri nurgatähest Dubhest natuke eemal paikneb üks meie poolkera tuntumaid galaktikapaare – Bode ja Sigari galaktikad, mis kannavad vastavalt tähiseid M81 ja M82. Need meist kõigest 12 miljoni valgusaasta kaugusel asuvad galaktikad on üksteisest kosmilises mõttes lähiminevikus lähedalt möödunud ning helendavad nüüd selle käigus alanud tähetekke tõttu. Bode spiraalgalaktika südames arvatakse asuvat ülimassiivne must auk, millesse langev gaas paneb selle ümbruse tugevasti helendama. M81 on aga niinimetatud tähepurske galaktika, mis tähendab, et selles toimuv keskmine tähetekke määr ületab Linnutee oma mitukümmend korda. Galaktikapaari on parimal juhul näha binokliga, kuid soovitatav on siiski kasutada vähemalt 8tollist teleskoopi.
Suure Vankri tiputähe Alkaidi all, meist 23 miljoni valgusaasta kaugusel, asub M51 ehk Veekeerise galaktika, mis kuulub oma ebatavaliselt heleda tuuma tõttu niinimetatud Seyferti galaktikate hulka. Suure heleduse ja suhtelise läheduse tõttu oli Veekeerise galaktika esimene omasugune, mille spiraalset struktuuri teleskoobis vaadeldi. Veekeerist on mingil määral näha ka binokliga, kuid tarvis läheb vähemalt 8tollist teleskoopi ja väga pimedat taevast, et eristada selle kõrval asuvat pisemat M51b kääbusgalaktikat. Tegemist omavahel põrkuva paariga, millest väiksem on ammuses minevikus ilmselt Veekeerise tasandist mitu korda „läbi kukkunud“, andes viimasele kaunid spiraalharud ning vallandanud mõlemas aktiivse tähetekke.
1781. aastal Prantsuse astronoomi Pierre Méchaini avastatud Sombreero galaktika asub meist 31 miljoni valgusaasta kaugusel ning on läbimõõdult kusagil veerand Linnuteest ehk umbes 50 000 valgusaastat. Sellest hoolimata sisaldab see sadakond miljardit tähte ning tuhandeid kerasparvi. Sombeero on meie lähipiirkonna üks heledamaid galaktikaid ning selle südames tuksub hinnangute kohaselt miljardi Päikese massiga võrdse massiga must auk.
Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi Tehnika: Orion 8” f/3.9, Nikon D5600
Tuuleratta hiidspiraalgalaktika ehk M101 asub Suure Vankri tiputäht Alkaidi kohal, moodustades sellest järgmise Mizariga peaaegu võrdhaarse kolmnurga. Võrreldes Veekeerisega asub M101 meile küll mõni miljon valgusaastat lähemal, kuid on sellest tunduvalt tuhmim. Samas sisaldab see ligi triljon tähte, mida on umbes kaks korda rohkem, kui on tähti Linnutees. Pika säriajaga fotodelt on näha, et Tuuleratas paistab meile peaaegu otse pealt ning naabergalaktikate gravitatsioon on selle spiraalharud ühele küljele välja venitanud. Noorte ja kuumade täheparvede rohkus annab sellele sinaka ja kohati lillaka värvuse. Tuuleratast tasub vaadelda vähemalt 10tollise teleskoobiga.
Berenike Juustes on aprillis parim aeg vaadelda ja pildistada spiraalgalaktikat NGC 4565, mida kutsutakse vahel ka Nõela galaktikaks. Sellise nime on see teeninud väga lihtsal põhjusel: teleskoobiga vaadates paistab see otsekui pikk peenike nõel, mis on keskelt pisut paksem. Oma suhtelise läheduse tõttu on see üks parimaid näiteid spiraalgalaktikast külgvaates. Astronoomidel on põhjust arvata, et oma ehituselt ja suuruselt võib see olla väga sarnane Linnuteega.
Neitsi tähtkuju alumises ääres asuv M104 kannab tabavalt Sombreero galaktika hüüdnime. Tegemist on läätsekujulise hiidgalaktikaga, mille tasandit läbib kitsas ja tume tolmuvööt. Sombreero galaktika on mõõtmetelt umbes poole Linnutee laiune, kuid tähti sisaldab see tõenäoliselt rohkem ning sellest avastatud kerasparvede arv ligineb kahele tuhandele. Seda on kümme korda rohkem kui Linnutees. Sombreero on Neitsi galaktikaparve üks heledamaid liikmeid ning on uduse pallina näha isegi suhteliselt tagasihoidliku teleskoobi abil. Kuna M104 asub meie laiuskraadilt nähtuna suhteliselt madalal, on aprillis selle vaatlemiseks parim aeg paar tundi enne ja pärast südaööd.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!