• 30.12.24, 05:27

Loomariigis annab mürk elu

Meriherilane torkab läbi ohvri vererakud ja musta mamba mürk põhjustab saaklooma südame seiskumise. Mürk on siiski palju enamat kui üksnes tapavahend. Teadlased on DNA-analüüside ja keemiliste katsetega selgitanud välja mürgi päritolu. Muu hulgas teame nüüd, et tapmiseks tekkinud mürgi­näärmed on Maa elurikkust tegelikult hoopis suurendanud.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Witwatersrandi ülikooli evolutsiooniuuringute instituudis valitseb võidukas meeleolu. Selles Lõuna-Aafrika Vabariigi ülikoolis on bioloogide ja kivististe eksper­tide rühm just äsja lõpetanud eelajaloolise Euchambersia mirabilis’e kahe haruldase kivistunud kolju skannimise. Tegu oli väikese koera suuruse imetajasarnase roomajaga, kes elas 260 miljonit aastat tagasi.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.22, 12:30
Tulevikuinimene laksutab mürgiseid hambaid?
Jaapani teadlaste uurimusest selgub, et inimese süljenäärmed sisaldavad geene, mida on tarvis sülje mürgiseks muutmiseks. See avastus tähendab, et vaja on kõigest paari mutatsiooni, et sinu järeltulijate hammustus oleks sama tappev kui mõne mao oma.
Lood
  • 15.08.23, 20:09
Kuidas valmistatakse vastumürki?
Kui inimene ei saa kiiresti arstiabi, võib maohammustus olla eluohtlik. Kuidas ja millest valmistatakse maomürgi vastumürki?
Lood
  • 01.11.20, 13:53
Mammutid äratatakse ellu
4000 aastat tagasi põhjustasid kliimamuutused, geenimutatsioonid ja jahipidamine karvase mammuti väljasuremise. Nüüd tahavad teadlased minevikuhiiglase geenitööristade abil ellu äratada.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele