• 02.10.23, 16:04

Egiptuse püramiidist leiti 4400 aasta vanused salaruumid

Egüptoloogid, kes ruumid leidsid, olid viimased neli aastat tegelenud hoopis vaarao Sahura (ka Sahure) mälestuseks püstitatud püramiidi restaureerimisega. Kuid koristustööde ja ehitise stabiliseerimise käigus leiti iidse käigu jäljed, mis kinnitasid ammust kahtlust, et püramiidis peavad olema varem teadmata ruumid.
© Wikimedia Commons
  • © Wikimedia Commons
Juba 1836. leidis Sahura püramiidi uurinud inglasest egüptoloog John Perring läbimatu, rususid täis madala käigu, mida mööda tal endal edasi liikuda võimalik ei olnud. Ka polnud Perringul võimekust käiku rusudest puhtaks teha. Kuid ta arvas, et käik võib viia mingitesse järgmistesse laoruumidesse. See oletus lükati ümber 1907. aastal saksa egüptoloogi Ludwig Borchardti poolt.

Seotud lood

Lood
  • 30.11.23, 12:47
Egiptusest avastatud iidne jõesäng võib lahendada püramiidide müsteeriumi
Satelliidivaatluste põhjal on selgunud, et püramiidide juurde voolas ammustel aegadel Niiluse pikk ja lai harujõgi. Püramiidid ehitati praktiliselt selle kaldale. See võib selgitada, kuidas omal ajal püramiidide ehitusplatsidele sedavõrd suures koguses ehitusmaterjali ja ehitajaid transporditi. 
Lood
  • 03.11.23, 12:31
Indoneesias mäenõlva all peituv püramiid võib olla maailma vanim
Jaava saare lääneosas asuv Genung Padang on mägi, mille nõlvale on iidne tsivilisatsioon rajanud viis terrassi, mida mööda mäe otsa ronida saab. Nüüd on selgunud, et mäenõlva all peitub lisaks ka püramiidjas struktuur, mis on inimeste kätetöö. Samuti on mäe sees suured ruumid, mis võivad olla kuni paarikümne tuhande aasta vanused. 
Lood
  • 04.01.24, 17:02
Uus suuravastus heidab valgust Hiina varasele ajaloole
Arheoloogid leidsid umbes 4000 aastat vana palee, mis on rajatud Hiina vanima valitsejadünastia ajal. Väljakaevamistel avastatud hoonekompleks on suursuguseim, mis seoses varase Xia dünastiaga on iial avastatud.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele