• 20.10.23, 18:24

Laupäeva öösel on orioniidide meteoorivoolu tipphetk

Kui ööl vastu pühapäeva on seal, kus viibid, pilvitu taevas, võid pea kuklasse ajada ja üles kiigata. Ehk õnnestub mõnd "langevat tähte" näha. 
© Shutterstock. Orioniidid
  • © Shutterstock. Orioniidid
Orioni tähtkuju suunalt lähtuv meteoorivool, mille tipphetk on alati oktoobri viimasel dekaadil, koosneb ühtedest kiirematest ja eredamatest "langevatest tähtedest". Need meteoorid ehk helendavad jutid taevalael on pärit Halley komeedi sabast.  Maa liigub oma kosmilisel teekonnal igal aastal läbi kiviklibuse rusu- ja tolmupilve, mis komeedi tuumast aurustunud ja selle orbiidile maha jäänud on. Kui need kivikesed Maa atmosfääri satuvad ja süttivad, ongi tulemuseks ergav jutt ehk meteoor. Tavaliselt tekivad meteoorid 70-130 km kõrgusel Maa pinnast.

Seotud lood

Lood
  • 01.10.24, 06:37
Tähistaevas Eesti kohal: viinakuu vaated
Oktoober tähistab meie laiuskraadidel tõelise sügise saabumist, sest nüüd on päevad juba päris tuntavalt öödest lühemad ning harvad pole enam öised miinuskraadidki. Oktoobri üldist ilmet sügiskuuna iseloomustavad hästi selle mõned rahvasuus kõlavad nimetused: koolja-, viina-, hinge-, kolletamis-, lehelangus-, pori- ja roojakuu.
Lood
  • 01.01.24, 06:50
Tähistaevas Eesti kohal: jaanuaris alustame taas uut ringi ümber Päikese
Vanade roomlaste kahenäolise jumala Januse järgi nime saanud kuu algus tähendab, et algab ka meie koduplaneedi järjekordne mõtteline uus tiir ümber Päikese. Ühtlasi on jaanuar esimene tõeline talvekuu. Rahvasuus on see tuntud kui näärikuu, südakuu, helmekuu, algukuu või talvistekuu.
Lood
  • 21.12.24, 09:32
Eesti tähistaeva vaated külmimal ja lühimal aastaajal
Pööripäeva möödumisega algas astronoomiline talv. On aeg vaadata, mida see ühtede poolt vihatud, ent teiste poolt armastatud aastaaeg pakub tähistaeva ja astronoomiliste südmuste poolest. Kuigi esimesed talvekuud on enamasti veel suhteliselt pilvised, on kõige pimedam aeg nüüdseks jäänud selja taha. Märts peaks tooma juba selget taevast.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele