• 16.10.23, 06:37

Kuidas määravad teadlased leidude vanust?

Teadlased oskavad arheoloogilist leiumaterjali analüüsides määrata selle vanust, olgu tegu luude või viikingilaevade ehituses kasutatud puiduga. Kuidas nad seda teevad?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kuni 50 000aastaseid arheoloogilisi leide saab dateerida süsinik-14 meetodiga. Süsinik-14 on süsiniku radioaktiivne isotoop, mida nimetatakse ka radio­süsinikuks. See laguneb ajapikku kindlas tempos, nii et üks­kõik millisest hulgast süsinik-14 aatomitest pooled lagunevad 5730 aastaga. Seda aega nimetatakse poolestus­ajaks. Taimed omastavad süsihappegaasi, mis sisaldab ka radio­süsinikku, ja taimede kaudu jõuab see ka loomadesse. Kui organism sureb, siis radiosüsiniku vahetust tema ja kesk­konna vahel ei toimu ja radiosüsiniku hulk surnud organismis hakkab kindlas tempos beetalagunemise teel kahanema.

Seotud lood

Lood
  • 12.10.24, 06:52
Eestlaste esivanemate toidulaud võetakse põhjalikult luubi alla
Viie aasta jooksul tehakse 150 matuse­leiule põhjalik analüüs.
Lood
  • 01.02.22, 14:25
Vägeva tamme vanuse mõistatus
Lood
  • 09.02.24, 06:07
Päikesesüsteemist vanemad tolmukübemed räägivad meile palju Universumi ajaloost
Nii Linnuteel kui ka galaktikate­vahelises tühjuses keerlevad mikroskoopilised tolmukübemed. Ilma tolmuta poleks sündinud ei Päikesesüsteemi ega Maad. 2020. aastal leidsid teadlased esimest korda sellise ürgkübeme, mis on meie süsteemist palju vanem.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele