Sibulat lõigates eraldub sellest väävliaatomit sisaldavat kergesti lenduvat ainet. See ärritab silmarakke ja vastureaktsioonina eritavad pisaranäärmed pisaraid, mis peaksid võõra aine silmamunadelt maha loputama.
Aine tekib, kui vabaneb ensüüm allinaas, mis reageerib väävlit sisaldava aminohappega ning moodustab sulfeenhappe. Üks teine ensüüm muundab sulfeenhappe seejärel pisardama sundivaks aineks PTSO (propaantiaal-S-oksiid).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Putukad kasutavad liimipüstoleid, on võimelised leidma tuhkkuivast kõrbest vett ja leiutasid ammu enne inimest päikesepaneelid. Selleks, et olelusvõitluses ellu jääda, on nad miljoneid aastaid viimistlenud mitmesuguseid loovaid lahendusi.
Taimeseemned võivad olla kaua mullas, enne kui need võrsuma hakkavad. Kuidas seeme aru saab, et aeg on küps?
Panin aknalauale õieka pärgväändiku. Kahe päevaga oli see leidnud ruloonööri ja keerutas selle ümber oma väänla. See pani mind mõtlema, kas taimedel on meeled.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.