Vanas ahjus praksusid mõnda aega tagasi kuivad halud ja nüüd levib talveõhtuses toas hubane soojus. Mõnus! Äkki tunned, kuidas olemine uimaseks muutub ja justkui iiveldus peale kipub. Kas tõesti on külmetus küüned turja löönud? See võib siiski olla midagi palju hullemat: inimese meeltele täiesti tajumatu tapja – vingugaas.
Vingugaas, mida pole võimalik haista, näha ega maitsta, võib täisjõus inimese teise ilma viia nii, et ta ei saa ise mürgistusest arugi. Vingugaas pole ainult nende mure, kes ahjuküttega majas elavad, sest traagilisi juhtumeid, kus inimesed on rikkis gaasiseadme tõttu mürgistuse saanud, on Eestis olnud ridamisi. Näiteks 2017. aasta sügisel viidi kõigest mõne nädala jooksul haiglasse tervenisti seitse inimest, kes kõik elasid gaasiboileritega korterites. Viimase aja kõige kurvem vingugaasijuhtum oli mullu oktoobris Kakumäel, kus mürgistuse tõttu suri kolm väikest last.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Iga päev paiskub inimtegevuse tagajärjel õhku tonnide kaupa süsihappegaasi. See vallandab ahelreaktsiooni, mis saastab atmosfääri ning tapab igal aastal seitse miljonit inimest. Peagi aitavad meil õhku puhastada mobiilsed filtrid ja sudu neelav asfalt.
Koolis õpetati, et 1879. aasta oktoobris klõpsas Thomas Edison põlema ajaloo esimese elektripirni. Tema polnud siiski esimene, kes selle sõna otseses mõttes särava idee peale tuli. Mõni kuu varem oli lummatud rahvale oma hõõglampi demonstreerinud Briti tundmatu leiutaja. Edison arvas tavapäraselt, et surub konkurendi põlvili, kuid seekord kohtas ta endast kõvemat meest.
Tehnoloogia Power-to-X on aina rohkem pildis. See laseb salvestada tuule- ja päikeseenergiat, kuniks meil seda vaja on. Tehnoloogia, mille nimi sarnaneb koomiksikangelase omaga, võib saada jagu suurimast kliimapahalasest süsihappegaasist.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.