• 25.04.25, 06:44

Kuidas loodi mõõtühikud?

Ajaloolaste hinnangute kohaselt oli 1789. aastal Prantsusmaal kasutuses umbes kaheksasada mõõtühikut, kuni Pariisis kehtestati meetermõõdustik ning välja pandi meetripikkused etalonmarmor­plokid.
© Alamy/Imageselect
  • © Alamy/Imageselect
Meetermõõdustiku, mille ajaloolised põhiühikud olid meeter, liiter ja kilogramm, töötasid 1700. aastate lõpus välja Pariisi teadlased. Enne seda oli pikkust ja massi mõõdetud igasuguste suurustega, mõõtühikutena kasutati näiteks jalga, jardi, naela jpm ühikuid, mis tihtipeale erinesid riigiti.

Seotud lood

Lood
  • 23.05.24, 06:18
Mille järgi on paika pandud mõõtühikud?
Kes on määranud meie mõõtühikute pikkuse? Kuidas jõuti selleni, et üks meeter on just nii pikk, nagu see on?
Lood
  • 06.01.25, 05:19
Universumi neljanda mõõtme otsingud: 7 asja, mida võiks aja kohta teada
Alates sellest, kui esimene päikesekell hakkas varjuga aega näitama, on mõtlejad pead murdnud selle üle, mida aeg üldse tähendab. Sestpeale on mõistatus muutunud aina mitmekihilisemaks. Albert Einstein avastas, et aeg on mõõde nagu pikkus, laius ja kõrgus ning kirjeldas isegi, kuidas me võiksime ajas või mööda aega liikuda. Alles nüüd demonstreerib sellise tegevuse võimalikkust ka üks eksperiment.
Lood
  • 07.02.24, 06:41
Julm võitlus kuninglikule auhinnarahale: kronomeeter lõpetas laevade ekslemise
John Harrison läks ajalukku mehena, kes leiutas 18. sajandi keskel kronomeetri. See navigatsiooni­seade võimaldas meremeestel täpselt määrata oma laeva asukoha pikkuskraadi. Iseõppinud leiutaja Harrison pidi tunnustust siiski kaua ootama, sest tal oli kõrgel aujärjel istuv julm rivaal.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele