• 01.05.22, 15:19

Kas eksoplaneeti on võimalik pildistada?

Kas kaugete tähtede ümber tiirlevaid planeete on üldse võimalik otse pildistada?
© N. Risinger / M. Kornmesser/ESO
  • © N. Risinger / M. Kornmesser/ESO
Ainult kõige suuremad teleskoobid suudavad pildistada planeete, mis tiirlevad mõne teise tähe, mitte Päikese ümber. Neid planeete, mis asuvad Päikesesüsteemist väljas­pool, nimetatakse eksoplaneetideks. Isegi kõige lähemad neist on siiski paljude triljonite kilomeetrite kaugusel ning nende nõrka valgust on ülikeeruline kaame­rale jäädvustada. Planeedid ise ei kiirga valgust, vaid peegeldavad veidi oma tähe oma. Selleks, et neid oleks võimalik pildistada, peavad need olema suuremad kui Päikesesüsteemi suurim planeet Jupiter. Samal ajal ei tohi need oma tähele liiga lähedal olla, sest muidu ei eristu neilt peegelduv valgus tähe enda tugevast valgusest.

Seotud lood

Lood
  • 30.01.24, 06:04
7 asja, mida igaüks võiks teada elu võimalikkuse kohta kaugetes planeedisüsteemides
Eksoplaneetide uurimine on kujunenud üheks astronoomia ja eriti astrobioloogia paeluvaimaks eesmärgiks. Kaugetes planeedisüsteemides asuvate tähtede ümber tiirlevad planeedid on parim paik, kust otsida vastust kaua õhus olnud küsimusele, kas me oleme universumis üksi.
Lood
  • 01.06.18, 14:20
Sajab sularauda või puhub ülehelikiirusega tuul: järgneb ilmateade kosmonautidele
Viimastel aastatel on astronoomide teleskoopi­de vaatevälja ilmunud hulk uusi planeete. Kuna need on miljardite kilomeetrite kaugusel, pole teadlased neist seniajani eriti palju teadnud. Nüüd lubavad uued tundlikud teleskoobid heita pilku neisse maailmadesse, kus rauavihm, rubiinipilved ja klaasitormid on täiesti tavalised nähtused.
Lood
  • 01.05.19, 13:06
Astronoomid otsivad elu kaugetelt kuudelt
Päikesesüsteemis võib elu leiduda ühelainsal planeedil, aga tervelt neljal kuul. Niisugune vahekord võib kehtida ka väljaspool Päikesesüsteemi ja seepärast on astronoomid viimastel aastatel kaugeid planeete uurides seadnud üheks eesmärgiks välja selgitada, kas neil võib ehk mõni kaaslanegi olla. Siiani on otsingud olnud edutud, kuid vast õige pea kinnitatakse esimese kauge kuu olemasolu. See taevakeha kuulub Maast 8000 valgusaasta kaugusel asuvasse planeedisüsteemi.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele