• 20.03.24, 06:30

Kas Maa atmosfäär võib süttida?

Vaatasin hiljuti Christopher Nolani filmi „Oppen­heimer“. Suurepärane film. Seal arutlevad teadlased ja sõjaväelased paaris stseenis võimaluse üle, kas loodav aatomipomm võiks süüdata Maa atmosfääri. Teadagi, mis siis juhtuks. Peaaegu kõik elav häviks!
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Mõttekäik oli järgmine. Tuumalõhustumise protsessis, kus elementaarosakesed põrkavad kokku aatomituumaga, tekivad uued elementaar­osakesed. Need omakorda põrkuvad uute aatomi­tuumadega jne. Ühesõnaga, tekib ahelreaktsioon. Filmis ja tõenäoliselt ka päris elus polnud tol ajal teadlased kindlad, millega asi lõpeb. Filmi pea­tegelane ütleb, et arvutused näitavad, et Maa atmosfääri süttimise tõenäosus on nullilähedane. No kena on, et nullilähedane, aga siiski mitte null. Päris kõhe tunne ikkagi.

Seotud lood

Lood
  • 30.04.23, 08:01
Kas toatemperatuuril tuumasüntees võib anda tasuta elektrit?
Tuumasüntees niisugusena, nagu see toimub Päikese sisemuses, on peaaegu ammendamatu energia­allikas. Harilikult on selle protsessi vallandumiseks vaja ülikõrget temperatuuri, ent vähemalt üks kord on nimekad teadlased väitnud, et nad suutsid tuumad ühinema sundida toatemperatuuril.
Lood
  • 21.02.25, 05:01
Mis juhtuks kui Mariaani süvikus lõhataks aatomipomm?
Vaikses ookeanis Mariaani süviku põhjas on tohutu suur rõhk, lausa 1000 korda suurem kui ookeani pinnal. Kas see on piisav, et taltsutada ajaloo võimsaimat aatomipommi?
Lood
  • 19.07.23, 07:23
Maa tuuma pöörlemine muutub
Viimasel 60 aastal toimunud maavärinatega kaasnenud seismilised lained on andnud teadlastele uusi teadmisi Maa tuuma käitumise kohta.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele