• 23.05.24, 06:18

Mille järgi on paika pandud mõõtühikud?

Kes on määranud meie mõõtühikute pikkuse? Kuidas jõuti selleni, et üks meeter on just nii pikk, nagu see on?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Meetermõõdustiku, mille tuntumad põhi­ühikud on praegu meeter, sekund ja kilogramm, töötasid teadlased välja 18. sajandi lõpus Pariisis. Varem mõõdeti pikkusi muutlike suurustega, nagu jalg, mis vastas täis­kasvanud mehe jalalaba pikkuse­le ja erines riigiti.

Seotud lood

Lood
  • 29.09.24, 06:54
Maa tuum: mis seal sügaval jalge all siis ikkagi peitub?
Teadlaste teekond Maa sisemusse algas siis, kui Newton Maad kaalus ning leidis selle liiga kerge olevat. Sestpeale on geoloogid maakera nagu sibulat kiht kihi järel lahti koorinud – muidugi mitte päriselt, vaid proovide ja arvutuste abil. Meie koduplaneedi tulikuuma südame olemus paistab olevat siiani saladuslik. Värsked andmed näitavad, et Maa tuumal võib olla üks senitundmatu kiht või osa.
Lood
  • 26.06.24, 06:55
Kuidas mõõdetakse ülemaailmset veetaset?
Lood
  • 06.01.25, 05:19
Universumi neljanda mõõtme otsingud: 7 asja, mida võiks aja kohta teada
Alates sellest, kui esimene päikesekell hakkas varjuga aega näitama, on mõtlejad pead murdnud selle üle, mida aeg üldse tähendab. Sestpeale on mõistatus muutunud aina mitmekihilisemaks. Albert Einstein avastas, et aeg on mõõde nagu pikkus, laius ja kõrgus ning kirjeldas isegi, kuidas me võiksime ajas või mööda aega liikuda. Alles nüüd demonstreerib sellise tegevuse võimalikkust ka üks eksperiment.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele