• 29.09.23, 06:52

Johann Gutenbergi trükipressi hiinlasest esivanem vajus unustusse

Kui Johann Gutenberg 1450. aastal trükipressi leiutas, polnud ta sugugi esimene. Hiinlased olid mitusada aastat varem leiutanud meetodid raamatute trükkimiseks. Sellegipoolest sai selle leiutise eest au ja kuulsuse endale Gutenberg, mitte Hiina käsitöölised.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Raamatud on 15. sajandi Euroopas tõeline luksuskaup. Ainult varakaimatel ühiskonnaliikmetel – kuningal, krahvil või kröösusena jõukal kaupmehel – on ehk kodus raamaturiiul. Lihtne kingsepp või maamats võib sellest pelgalt und näha, kui ta niisugust asja üleüldse kujutledagi oskab. Üks­ainus raamat, mis rikka inimese riiulis seisab, maksab terve tavakodaniku aastapalga.

Seotud lood

Lood
  • 23.01.24, 12:23
Rauaaja noateralt avastati 2000 aasta vanune ruunikiri
Tegu on ilmselt Taani vanimate teadaolevate ruunidega. 
Lood
  • 17.11.22, 15:45
Kaelkirjaku eellasel arenes pikk kael külgelöömise eesmärgil
Hiinast leitud kivistis võib lahendada kaelkirjaku pika kaela väljakujunemisega seotud müsteeriumi. Selgub, et sellist arengut vedasid isasloomad, kelle eesmärk oli võita emaste poolehoid. Mahlaste, kõrgel asuvate puulehtede kätte saamine oli boonus.
Lood
  • 06.11.23, 05:38
Mustkunstnik tungis Marconi traadita telegraafi näidisseansile sisse
Kui Guglielmo Marconi 1903. aasta juuniõhtul Londonis pidulikult oma uut leiutist – traadita telegraafi – esitles, läks kõik valesti. Planeeritud sõnumite asemel jõudis vastuvõtjani hoopis üks solvang teise järel. „Rotid!“ sajatati saabuvais teateis. Nende taga oli Nevil Maskelyne – mustkunstnik ja Marconi rivaal.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele