• 18.02.25, 05:55

Kas keelt peaks harjama?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Peale hammaste seab bakteritest koosnev katt end suus sisse mujalgi. Suus elutseb ligikaudu 50–100 miljardit bakterit, neist märkimisväärne osa keelel. Kuna katt kinnitub keelele tugevasti, ei saa seda veega ära uhtuda, vaid see tuleb kas ära harjata või kaapida. Uuringute järgi puhastavad keelt umbes pooled inime­sed. Kas see tegevus tegelikult üldse parandab suuhügieeni?
Ühes uuringus jagati 30 katse­isikut kahte rühma. Üks rühm puhastas oma keelt, ent teine mitte. Teadlased hindasid katse­isikute keelele kogunenud katu hulka pidevalt ja võtsid nii keele- kui ka hamba­katuproove. Selgus, et keele puhastamine vähendas bakterite arvu keelel, kuid ei avaldanud siiski kohest mõju hambakatu tekkele.

Seotud lood

Lood
  • 31.10.23, 05:55
Miks ja kuidas paraneb inimese keel nii kiiresti?
Kui ma keelde hammustan, tunnen vere maitset, ent haav paraneb palju kiiremini kui siis, kui ma näiteks põlve katki kukun. Kuidas nii?
Lood
  • 06.04.24, 07:43
Miks muutub hingeõhk tühja kõhu korral halvaks?
Lood
  • 06.11.23, 13:49
Need sinu keha osad on räpaseimad ja tõenäoliselt sa ei pese neid korralikult
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele