• 24.02.24, 06:27

Kui kaua elab aju pärast pea mahalöömist?

Kas inimene kogeb oma surma, kui tal pea maha lüüakse? Või lülitub aju välja samal hetkel, kui pea eraldatakse kehast?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Aju töö sõltub hapnikust. Kui pea lahutatakse kehast, siis katkeb otsekohe hapnikuga varustamine vereringe kaudu. Siiski viitavad uuringud, et aju võib tegelikult veidi aega pärast pea mahalöömist veel toimida.

Seotud lood

Lood
  • 29.04.24, 07:35
See pole lõpp: veel kaua pärast surma käib kehas elu
Ajus levivad elektrisignaalid, keharakud rühmavad tööd teha ja käed liiguvad veel mitu kuud pärast seda, kui inimese süda on viimast korda löönud. Uuringuist selgub laiba siseelu surmajärgsetel minutitel, päevadel ja kuudel.
Lood
  • 01.04.21, 17:54
Marutaud toob kõhutunde saladused päevavalgele
Rottide makku süstitud surmav viirus andis teadlastele palju uut infot aju ja mao suhete kohta. Uute teadmiste valguses võib loota, et on leitud otsetee näiteks maohaavandite ravimiseks hoopis aju kaudu.
Lood
  • 26.11.24, 05:57
Osa teadlasi arvab, et vaba tahet ei ole olemas: järelikult oled sa pelk illusioon
Me kogeme ennast minana, kes tegutseb maailmas vaba tahte alusel. Kus kohas ajus mina­tunnetus tekib? Ajukahjustuste all kannatavad inimesed on teadlastele andnud võimaluse heita üllatav pilk mina masinaruumi. Sellest selgub, et meie mina ei ole sugugi nii ainulaadne ja sõltumatu, nagu me arvame. Salapärased jõud ajus mõjutavad meie suurimaid eluvalikuid. Osa teadlasi isegi kahtleb, kas meil üldse on vaba tahet.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele