• 17.11.22, 16:34

Must pässik ravib ka lepal kasvavana

© Viktor Salmre / Eesti Rahva Muuseum
  • © Viktor Salmre / Eesti Rahva Muuseum
Maaülikooli teadlaste eestvõttel läbi viidud värske uuring näitab, et lepapuudel parasiteeriv must pässik (Inonotus obliquus) on raviomadustelt võrreldav kasel kasvava seenega.
Must pässik ehk tšaaga (chaga) on eelkõige kasel tuntud parasiteeriv puuseen, mida Eesti rahvakeeles kutsutakse ka kasekreepsuks, kõokäsnaks ja isegi kasekäsnaks. Must pässik kasvab põhjapoolkeral ja kuulub taelikuliste sugukonda kandseenete hõimkond, tekitades tüvemädanikku mitmetel lehtpuudel.

Seotud lood

Lood
  • 03.06.23, 07:27
Millist rolli täidavad puugid ökosüsteemis?
Kevadest hakkas jälle puukide aktiivne hooaeg. Kui arvatavasti on kõikidest teistest eluvormidest ühel või teisel viisil kasu, siis mis kasu on loodusele puukidest? Kas nad on kellegi toidu­ahelas? Kas keegi oleneb nendest või nende tegemistest? Mis klassi puugid kuuluvad?
Lood
  • 05.12.22, 16:20
Must lesk surmab supermürgiga
Kurikuulus must lesk on ämblik, kes on tuntud eeskätt oma ülitõhusa mürgi tõttu. Ehkki see on mõeldud eeskätt putukate tapmiseks, piisab sellest ka inimeselt elu võtmiseks. Tõsi, seda juhtub haruharva.
Lood
  • 22.10.17, 16:07
Lageraie kaotab mustikametsa mitmekümneks aastaks
Arumetsades asuvad head mustikakohad kaovad raiete tagajärjel mitmekümneks aastaks, ent nende asemele on siirdesoode pikaajalise kuivendamise tagajärjel hakanud tekkima hulgaliselt keskpäraseid mustikametsi.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele