• 08.05.23, 08:10

Miks me jääme talviti rohkem haigeks?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Sügis, talv ja varakevad on külmetushaiguste ja gripi kõrghooaeg. Nimelt püsivad viirused jaheda ilmaga kauem elus ning levivad tõhusamalt. Kuna külm ilm nõrgendab samal ajal ka meie immuunsüsteemi, on talv külmetus­haiguste ja gripi vaatenurgast tõeline õnnistus. Inimestele muidugi mitte.
Külmetushaigusi põhjustavad peamiselt rinoviirused, mis tavaliselt nakkavad nii, et tungivad organismi ninasõõrmete kaudu. Seal paljunevad viirusosakesed end kopeerides ning levivad hingamisteede kaudu. Rinoviirus püsib külma ilmaga kauem elus. Näiteks 23 soojakraadiga on sel ainult kolmeprotsendine võimalus üks ööpäev elus püsida, samas aga kuue kraadi korral on see tõenäosus palju suurem, lausa 91 protsenti.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.22, 15:13
5 müüti külmetuse kohta
Külmetushaigus nakkab ainult aevastamise teel. Ninaluristamist põhjustab üksainus viirus. Soe piim viib külmetushaiguse just kui käega pühitult. Need on ainult kolm külmetushaiguste kohta käivat veendumust, mis on iidamast-aadamast levinud. Heidame pilgu tuntud müütidele ja vaatame, millistel on tõepõhi all.
Lood
  • 01.03.22, 15:28
Kas on tõesti tõsi, et kui märgade juustega külma käes olla, võib külmetuda?
Lood
  • 28.11.23, 12:27
Miks on nakkushaiguste sümptomid öösiti tugevamad kui päeval?
Iga haigena mööda saadetud päev on niigi raske, kuid miks on haigevoodis veedetud ööd harilikult päevast palju hullemad?
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele