• 01.05.22, 16:57

Taimed annavad väärtuslikke metalle

Metallid on asendamatu tooraine rasketööstuses, nutitelefonides ja ka elektriautodes, kuid maakide kaevandamine kahjustab keskkonda ja kliimat. Uudne oleks kasvatada erilisi taimi, mis kaevurite ja masinate asemel hangivad metalle maapõuest.
© Claus Lunau
  • © Claus Lunau
Biokeemik Antony van der Ent oli 2014. aastal Vaikse ookeani Uus-Kaledoonia saarestiku tihedas vihmametsas. Ta otsis puuliiki Pycnandra acuminata, millesarnast kusagil mujal maailmas ei kasva. Puu on eriline seetõttu, et suudab endasse koguda niisugusel hulgal metalliühendeid, milleks ükski teine taim või muu elav organism võimeline pole. Kõik teised jääksid nii suurte koguste puhul haigeks ning sureksid. 

Seotud lood

Lood
  • 01.08.22, 15:05
Uues akus kasutatakse väävlit ja suhkrut
Uut tüüpi liitium-väävelaku maagiline koostisosa on näpu­täis suhkrut. Aku, mille väljatöötamine on kestnud 60 aastat, on kergem ja võimsam kui senised akud ning see kolmekordistaks elektriautode sõiduulatust.
Lood
  • 06.11.23, 05:06
Astronoomid kavatsevad otsida elu metallivaeste tähtede juurest
Maa ja Päikese tekke ja arenguloo mudeldamine on aidanud välja selgitada, millistelt planeetidelt tasub otsida kõrgelt arenenud elu.
Lood
  • 11.01.25, 05:50
Õige pea algab kosmiline aardejaht asteroididel olevaile varandustele
Meie planeedil hakkavad otsa saama oluliste metallide varud. See tähendab, et kui me tahame toota mobiiltelefone, elektriautosid ja paljut muud, mis on moodsas maailmas argine, siis peame leidma materjalidele kuskilt lisa. See on põhjus, miks teadlased plaanivad uute robot­kullakaevurite armeed, mille võiks teele saata asteroidide poole.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele