• 26.06.24, 06:55

Kuidas mõõdetakse ülemaailmset veetaset?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Tänapäeval määravad teadlased ülemaailmset veetaset satelliitide abil. Need satelliidid on varustatud altimeetri ehk kõrgusmõõturiga. See „tulistab“ Maa poole umbes 1700 mikrolaineimpulssi sekundis. Seejärel mõõdab alti­meeter, kui kaua võtab aega impulsside veepinnalt tagasi satelliidini peegeldumine. Nii saabki merepinna täpse taseme kindlaks teha.
Satelliitide kasutamisel on see suur eelis, et nendega saab kümmekonna päevaga katta terve maakera. See tähendab, et koondülevaate kõigi merepiirkondade ja ookeanide vee­tasemest saab kätte väga ruttu. Kogudes kokku paljude ülelendude andmed, saavad teadlased analüüsida lainete, merehoovuste ja loodete mõjusid, mis kõik üksikuid mõõtmisi mõjutavad. Nii saavad nad välja arvutada maailmamere keskmise taseme näiteks ühe kalendriaasta vältel.

Seotud lood

Lood
  • 08.01.24, 06:18
Kas maakera on ikka ümmargune?
Meie koduplaneeti kujutatakse alati ümmargusena, aga kas Maa on ikka ideaalne kera?
Lood
  • 10.11.23, 02:06
99 suurlinna üle maailma on tõsises uppumisohus
Teadlaste sõnul on kolm peamist põhjust, miks terve hulk rannikul asuvaid suurlinnu, milles kokku elab üle 200 miljoni inimese, uppumisohus on. Maailmamere veetaseme tõus pole sugugi ainus põhjus, vaid osa komplekssest probleemist.
Lood
  • 13.01.25, 05:55
Maa tuuma pöörlemine on muutunud aeglasemaks
Värske uuring näitab, et Maa tuuma pöörlemine on alates 2010. aastast aeglustunud. Mida see aga tähendab, on siiani teadmata.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele